Najważniejsze narzędzia spawalnicze – podesty

Z powodu dużej różnorodności fragmentów, spawanie nie należy wtedy do najłatwiejszych. Istotne jest zatem, aby spawacz dysponował różnego rodzaju narzędzia, który w dużej mierze ułatwi mu spawania. Pierwszym z przyrządów jest stół obrotowy, który pozwala na swobodne spawanie obracanego elementów. Przyrządami, które są ważne przy wykonywaniu spawu to manipulatory spawalnicze. Dużym plusem tych przyrządów jest nie tylko to, aby praca spawacza była łatwiejsza, ale przede wszystkim zapewnienie bardzo wysokiej jakości spawu. W procesach, gdzie spawanie musi być perfekcyjne, to narzędzie jest bezcenne. Sprzęt ten wykorzystywany jest do spawania rzeczy zaokrąglonych jak krążniki czy rury.

Jednym z popularniejszych narzędzi wykorzystywanych w pracy spawacza są obrotniki, które w fachowej terminologii nazywane są przyrządami obrotowymi.  Możliwe jest dokonanie podziału obrotników ze względu na wykonywany obrót. Dzielimy je na:

  • jedno płaszczyznowe,
  • jedno płaszczyznowe z możliwością zmiany wysokości obrotu,
  • wielo płaszczyznowe.

Urządzenia te stosuję się najczęściej do łączenia takich podzespołów jak: dachy lokomotyw i autobusów czy wszelkiego rodzaju ram. Trochę bardziej zaawansowane obrotniki posiadają funkcję podnoszenia spawanego przedmiotu. Dzięki tej funkcjonalności spawaczowi zagwarantowany jest bardzo wysoki komfort pracy.

Bardzo dużo firm specjalizujących się w produkcji towarów ciężkich jest zmuszona do korzystania z profesjonalnych narzędzi jak pozycjonery spawalnicze czy obrotniki. Do mniej zaawansowanych przyrządów należy zaliczyć  podesty. Stanowi to rodzaj podwyższenia, dzięki którym pracownik jest wstanie pracować przy sporych obiektach takich jak: lokomotywa, autobus czy ciężarówki.  Dzięki mechanizmowi z napędem hydraulicznym pracownik pracujący na takim podeście, ma możliwość regulacji wysokości na której chce aktualnie pracować.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.