Wielki Bazar lub Kryty Bazar, historyczne centrum handlu i zakupów, położony w sercu Stambułu, po odrestaurowaniu w 2022 roku odwiedziło 39 766 801 osób. Wspaniała konstrukcja, pełna krętych korytarzy, w których mieszczą się tysiące sklepów, oferujących różnego rodzaju produkty, od tekstyliów po antyki, od wieków pozostaje bardzo chętnie odwiedzanym miejscem.
Wielki Bazar, zadaszony kompleks przypominający małe miasteczko, w którym codziennie można spotkać tysiące pracowników i kupujących, został w zeszłym roku, po przeprowadzonej renowacji, ponownie otwarty. Liczba odwiedzających wzrosła o prawie 56% z 25,5 mln osób w 2021 roku, do około 40 mln w 2022 roku. Oznacza to, że w minionym roku pojawiało się tu średnio 100 000 gości dziennie.
Szlakiem historii i zakupów w Stambule
Historia położonego na obszarze Nuruosmaniye, Mercan i Beyazıt Wielkiego Bazaru sięga połowy XV wieku. Zgodnie z wykształconym w czasach osmańskich systemem fundacji, który obejmował aspekty społeczno-gospodarcze i kulturalne, obiekty takie jak bazary były budowane w pobliżu miejsc kultu religijnego oraz ośrodków o charakterze społeczno-charytatywnym, żeby zadbać o ich potrzeby, takie jak koszty utrzymania i naprawy. Budowa Wielkiego Bazaru, jednego z najważniejszych zabytków Stambułu, rozpoczęła się w 1461 roku za panowania sułtana Mehmeda II Zdobywcy, w celu zapewnienia finansowania Hagii Sophii. Z czasem Wielki Bazar stał się najważniejszym w regionie ośrodkiem handlu i centrum finansowym, w którym handlowano klejnotami oraz metalami szlachetnymi z całego świata.
Wielki Bazar, nie tylko najstarsze, ale i największe centrum handlowe na świecie, w całej swojej historii przeszedł kilka remontów po pożarach i trzęsieniach ziemi, które go dotknęły. Nad niektórymi renowacjami czuwali znani architekci, m.in. Sarkis Balyan. Zabytek, zwany w języku tureckim Kapalıçarşı, stał się bohaterem wielu dzieł kultury. Wielki Bazar pojawił się zarówno w literaturze, w tym w dziennikach z podróży, jak również w sztuce. Ponadto, do dzisiaj przyciąga miliony turystów i pozostaje najczęściej odwiedzanym zabytkowym bazarem na świecie.
Pierwsza zasada zakupów na Wielkim Bazarze: „Targuj się!”
Na zabytkowym Wielkim Bazarze, który przez 500 lat swojej historii był stale rozbudowywany, pracuje obecnie około 2500 osób. Odwiedzających przyciągają dostępne tu niezliczone produkty – od dywanów po torebki, od wyrobów tekstylnych po złotą i srebrną biżuterię, a także antyki oraz płytki ceramiczne. W części budynku zwanej han (gospoda) znajduje się około 1200 stoisk rzemieślników specjalizujących się w rękodziele, z którego turecki zabytek jest najbardziej znany. Latem bazar jest otwarty w godzinach 08.30-19.30, a zimą 08.30-19.00.
Wizyta na Wielkim Bazarze daje możliwość poczucia historycznej atmosfery Stambułu oraz obserwacji jego dynamiki gospodarczej, innymi słowy, doświadczenia całego Stambułu poprzez jedno miejsce. Poszukiwanie idealnej pamiątki może zakończyć się fascynującym spacerem po krętych uliczkach i pasażach Wielkiego Bazaru, podczas którego można natrafić na liczne kawiarnie i restauracje oraz urokliwe sklepy. Odwiedzając go nigdy nie zapominaj o złotej zasadzie zakupów na Wielkim Bazarze: „Targuj się przy każdej okazji!”.
Komentarze