Wyposażenie warsztatu motocyklowego

Motocykl

Na naszych drogach przeważają samochody – osobowe, dostawcze, ciężarówki, autobusy… Ale z początkiem wiosny sytuacja ta się trochę zmienia. Wtedy to miłośnicy motocykli rozpoczynają sezon i przemierzają Polskę na swoich ukochanych maszynach. To dosyć trudne hobby – z jednej strony motocykle nie są lubiane przez kierowców aut, z drugiej – niezwykle ciężko znaleźć dobrego motomechanika. Po pierwsze, nie ma w Polsce szkół kształcących mechaników motocyklowych. Istnieją tylko technika samochodowe, a klas kształcących w kierunku naprawy motocykli jest jak na lekarstwo. Po drugie, jest to praca sezonowa – autem jeździ się cały rok, motocyklem – od wiosny do jesieni. A wyposażenie warsztatu motocyklowego jest nieco inne niż samochodowego i poczynienie takiej inwestycji może nie być opłacalne.

Warsztat motocyklowy a samochodowy

Naturalnie i motocykl, i samochód są pojazdami mechanicznymi, więc wiele zagadnień odnośnie ich działania jest wspólnych (np. budowa maszyn lub materiałoznawstwo). Stąd też w warsztacie motocyklowym musi się znaleźć wiele elementów wyposażenia znanych z warsztatu samochodowego. Ale pod wieloma względami motor różni się od auta i z tego względu do jego naprawy i konserwacji należy posiadać odpowiednie maszyny i narzędzia.

W co musi być wyposażony warsztat motocyklowy?

Aby motowarsztat mógł świadczyć usługi na najwyższym poziomie, nie może w nim zabraknąć:
– wyważarki do motocykli – do statycznego i dynamicznego wyważania kół o różnej średnicy (najlepiej począwszy od 3 cali)
– montażownicy (automatycznej lub półautomatycznej)
– odciągu spalin do motocykli
– środków pielęgnacyjnych i konserwujących dedykowanych motocyklom
– adaptera do kół motocyklowych
– kluczy do świec, do odkręcania kół i in.
– podnośników motocyklowych
– podstawek i stojaków
– testera akumulatora, prostownika

Dodatkowe wyposażenie warsztatu

Aby zwiększyć konkurencyjność warsztatu, warto uatrakcyjnić jego ofertę poprzez poszerzenie zakresu usług. Prostym sposobem jest poszerzenie kwalifikacji o naprawę quadów, które stają się coraz popularniejsze. Oczywiście trzeba się wówczas zaopatrzyć w specjalistyczny sprzęt – np. podnośnik do quadów.  Można też zająć się np. naprawą szorowarek, co oczywiście oznaczać będzie konieczność zakupu odpowiedniego podnośnika.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.