Bezpieczeństwo serwerów

Serwery, macierze dyskowe i inne urządzenia elektroniczne, służące do obsługi sieci teleinformatycznych, są bardzo mało odporne na niestabilne warunki. Spadki napięcia, skoki temperatury, wilgotność, nasłonecznienie, czy obecność dymu tytoniowego w powietrzu mogą stać się przyczyną awarii. Dlatego pomieszczenia, w których lokowany jest tego rodzaju sprzęt, powinny być odpowiednio wyposażone. Pociąga to za sobą szereg dodatkowych kosztów. Z tego powodu coraz więcej podmiotów decyduje się na rezygnację z własnych rozwiązań i korzysta z usług wyspecjalizowanych serwerowni.

Data center świadczą swoim klientom różne usługi, związane z outsourcingiem informatycznym. Najczęściej wybieraną formą współpracy jest hosting, który polega na wynajmowaniu usług serwera. Na drugim miejscu znajduje się hoteling, czyli kolokacja serwerów. Ta usługa jest formą wynajęcia powierzchni w szafie serwerowej na zainstalowanie powierzonego przez klienta sprzętu elektronicznego. Niektóre centra danych dają również możliwość instalowania przez klientów własnych szaf serwerowych, co znacznie ogranicza dostęp do serwerów osobom niepożądanym.

Z hostingu korzystają zazwyczaj klienci indywidualni i drobne podmioty. Kolokacja jest wybierana przez duże firmy i organizacje, które wolą korzystać z własnych serwerów. Mają dzięki temu pewność, że odpowiednie standardy w zakresie bezpieczeństwa i ciągłości pracy urządzeń webowych nie zostaną zakłócone. Profesjonalne serwerownie gwarantują bezpieczeństwo powierzonych urządzeń i zgromadzonych na nich danych. Pomieszczenia są ogrzewane, klimatyzowane i pod stałym dozorem służb technicznych oraz ochronnych.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.