Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie

Czyszczenie klimatyzacji w aucie

Z dobrodziejstw klimatyzacji korzystamy w centrach handlowych, sklepach, pojazdach komunikacji publicznej, własnych domach, ale też w samochodach. Tak jak w przypadku każdej instalacji klimatyzacji, niezmiernie ważny jest okresowy przegląd. Zaniedbany system klimatyzacyjny zamiast poprawiać komfort jazdy, będzie tylko zagrażał zdrowiu. Jak często, kiedy i w jaki sposób powinno się przeprowadzać czyszczenie klimatyzacji w aucie?

Bezpieczeństwo stosowania klimatyzacji

Kiedy z układu chłodzącego poprzez dmuchawę do wnętrza samochodu przedostaje się nieprzyjemny zapach, jest to znak, że trzeba jak najszybciej udać się do serwisu. A właściwie woń ta świadczy o tym, że instalacja została zaniedbana. Źródłem tego zapachu są bowiem grzyby i pleść, które rozwinęły się w układzie, zwłaszcza w parowniku. Panują tam bowiem doskonałe warunki do rozwoju tych szkodliwych mikroorganizmów. Mogą one zaostrzać objawy alergii oraz wywoływać infekcje górnych dróg oddechowych.

Czyszczenie klimatyzacji w aucie – kiedy i jak często?

Przyjmuje się, że przynajmniej raz w roku instalacja klimatyzacji w samochodzie powinna być poddana przeglądowi i odgrzybianiu. Jednak zdecydowanie warto robić to częściej. Oraz dokładnie to zaplanować. Większość kierowców udaje się do serwisu na wiosnę, kiedy robi się ciepło i klimatyzacja znów jest potrzebna. Wtedy jednak serwisy są obłożone pracą i na usługę trzeba długo czekać. Dużo lepszym okresem jest zima. Czyszczenie klimatyzacji o tej porze roku sprawia, że na wiosnę instalacja jest w pełni gotowa do pracy. Istnieje też możliwość odgrzybienia klimatyzacji samodzielnie, przy pomocy odpowiednich preparatów.

Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie – metody

Można wybrać jedną spośród trzech metod: piankową, ultradźwiękową lub ozonową. Metoda piankowa polega na wprowadzeniu w okolice parownika specjalnego preparatu (zazwyczaj w sprayu). Służy do tego wężyk dołączany do opakowania preparatu. Sposób ten jest prosty i tani, ale też nie do końca skuteczny. Znacznie lepiej działa metoda odgrzybiania wykorzystująca ultradźwięki, dzięki którym preparat czyszczący rozpylany jest bardzo dokładnie. Najdroższa, ale i najlepsza jest metoda ozonowa, wykorzystująca nie środki chemiczne, ale ozon. Urządzenie zwane ozonatorem produkuje tę reaktywną postać tlenu, która krążąc po układzie zabija patogeny i usuwa nieprzyjemny zapach.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.