Malowanie proszkowe

Pewnie wiele osób z was zastanawiało się co to jest w ogóle malowanie proszkowe i po co komu to potrzebne. Malowanie proszkowe może się nie jednemu kojarzyć z jakąś techniką malowania obrazów czy malowideł na ścianach tak zwanych graffiti. Otóż nie, niestety to zagadnienie nie ma nic wspólnego ze sztuką czy malarstwem.

A więc co to w końcu jest to malowanie proszkowe, otóż jest to technika lakiernicza, która ma za zadanie zabezpieczać przed korozją, czy tez promieniowaniem UV, wysoką temperaturą i oczywiście wieloma rodzajami uszkodzeń mechanicznych. Technika ta głównie wykorzystywana jest przy renowacji felg aluminiowych ale nie tylko.

Przejdźmy do sedna sprawy, jak wygląda ta technika lakiernictwa? Polega ona na tym aby nanosić cząsteczki farby proszkowej na powierzchnie które chcemy odnowić. Farba ta utrzymuje się i przylega do powierzchni dzięki silę elektrostatycznej, której poddają się elementy metalowe.

Kolejnym etapem malowania proszkowego jest utwardzanie powierzchni, którą chcemy odnowić. Ten etap polega na tym aby nagrzać nasz metal do wysokiej temperatury, co spowoduje utwardzenie i stopnienie farby na jej powierzchni. Dwoma najpopularniejszymi technikami są wykorzystanie ciśnienia elektrostatycznego albo ciśnienia elektrokinetycznego. Szczerze mówiąc, obydwie te metody są bardzo skuteczne jednak ja skłaniałbym się ku pierwszej.

Na koniec przedstawię wam zalety malowania. Tak jak wspominałem na początku, malowanie proszkowe uodparnia na korozje oraz wszelkiego rodzaje anomalii takie jak pogoda.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.