Piłka nożna i jej zasady

piłka_do_nogi
piłka_do_nogi

Piłka nożna od 1900 roku jest oficjalną dyscypliną olimpijską. W roku 2009 aż 265 milionów zawodników oraz zawodniczek, a także 5 milionów sędziów brało udział w rozgrywkach piłkarskich na całym świecie.

W rozgrywkach piłki do nogi biorą udział 2 drużyny po 11 osób plus 7 rezerwowych zawodników. Rozgrywane są 2 połowy gry gdzie jedna połowa gry trwa 45 minut plus czas dodatkowy, który dolicza sędzia. Reguły gry są bardzo proste, w wyznaczonym regulaminowym czasie drużyny muszą strzelić jak najwięcej bramek. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie ich więcej. Mecze rozgrywane są na prostokątnym boisku o wymiarach 45-90 na 90-120 metrów. Od roku 2008 każde nowo powstałe boisku musi mieć wymiary 105×68 metrów.

Zasady gry w piłkę nożną

W skład drużyny piłkarskiej wchodzi:

  • Bramkarz
  • Obrońcy
  • Pomocnicy
  • Napastnicy

Rozstawienie graczy na boisku jest często zmieniane. Tak naprawdę ustawienia w ciągu całego meczu mogą ulegać zmianie po mimo, że mają oni ustalone pozycje początkowe. Bramkarz jest jednym zawodnikiem, który posiada prawo łapania oraz dotykania piłki podczas gry. Jednak może, to się odbywać wyłącznie w polu karnym. Gdy sytuacja będzie miała miejsce poza wyznaczonym polem, wtedy drużyna zostaje ukarana rzutem wolnym. Dotyczy to również pozostałych zawodników drużyny.
Bramkarz nie zawsze może też łapać piłkę będąc w polu karnym. Jeżeli Zawodnik z tej samej drużyny poda piłkę bramkarzowi nogą w postaci wrzutu lub normalnego podania. Jeżeli jednak piłka do bramkarza została skierowana przypadkowo obojętnie jaką częścią ciała, wtedy bramkarz ma prawo zagrać piłkę z ręki.

Piłka do nogi to gra gdzie zawodnicy powinni utrzymywać piłkę tak, aby nie weszła ona w posiadanie przeciwników. Ci zawodnicy, którzy nie są w posiadaniu piłki przemieszczają się po boisku w taki sposób, aby ułatwić partnerowi z drużyny podanie piłki. Dodatkowo zawodnicy mogą się kryć wzajemnie utrudniając w ten sposób grę przeciwnej drużynie.

Piłka nożna jest jedną z najbardziej dynamicznych gier. Gdy piłka całym sowim obwodem przekroczy wyznaczone linie boiska wtedy gra jest przerywana. Gra może również zostać przerwana w momencie kiedy sędzia użyje gwizdka. Ciekawostką jest fakt, że zegar w piłce nożnej nie jest zatrzymywany jak ma to np. miejsce w piłce ręcznej. W momencie przekroczenia wyznaczonej linii boiska w piłce ręcznej zegar zostaje zatrzymany i startuje w momencie gdy piłka jest ponownie w grze.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.