Port lotniczy w Modlinie – historia

Międzynarodowy port lotniczy w Modlinie jest zlokalizowany około 30 kilometrów na zachód od Warszawy. Jest przede wszystkim bazą tak zwanych tanich linii lotniczych, obecnie stacjonuje tu jeden z najbardziej znanych przewoźników niskokosztowych, czyli irlandzki Ryanair.

Historia lotniska jest dosyć bogata i sięga czasów sprzed Drugiej Wojny Światowej. Po wojnie, aż do początku XXI wieku, lotnisko pełniło funkcje wojskowe. Dopiero w roku 2006 została podjęta decyzja o zagospodarowaniu terenu pod lotnisko cywilne. Budowę ukończono w roku 2012 (pierwsze loty odbył się w połowie lipca). Po kilkumiesięcznym użytkowaniu portu stwierdzone zostały usterki w konstrukcji pasa startowego, co wiązało się zamknięciem lotniska. 22 grudnia Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Warszawie cofnął pozwolenie na używanie pasa startowego modlińskiego lotniska. Spowodowane to były licznymi ubytkami i pęknięciami w nawierzchni pasa startowego. Nie wystarczył tylko remont, konieczne było usunięcie starej nawierzchni i położenie nowej. Okazało się, że przy budowie starego pasa startowego użyto niewłaściwych materiałów, a konkretnie rzecz biorąc kruszywa (zawierało ono zbyt dużą ilość ziaren węglanowych). Lotnisko ponownie zostało otwarte 24 czerwca 2013 roku. Na lotnisku pozostał jednak tylko jeden z przewoźników niskokosztowych, drugi (Wizzaair) przeniósł się na stałe na Lotnisko imienia Chopina w Warszawie (dawniej Lotnisko Okęcie).

Obecna przepustowość lotniska szacowana jest na ponad 2 miliony pasażerów, tym samym jest to jedno z największych lotnisk regionalnych w Polsce. Jako ciekawostkę można dodać, że lotnisko znacznie ożywiło lokalną koniunkturę, powstały miedzy innymi stacja kolejowa oraz parkingi (na przykład parking lotnisko Modlin).

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.