Sprzęt ochrony przeciwpożarowej do domu i warsztatu

strażak gasi pożar

W przypadku zaistnienia w domu, czy na jego budowie zagrożenia pożarowego warto jest posiadać przy sobie odpowiedni sprzęt gaśniczy który pozwoli opanować zagrożenie pożarowe jeszcze w zarodku, zminimalizuje straty. W zależności od sprzętu jakiego używamy w domowych warsztatach, czy podczas budowy powinniśmy wcześniej przewidzieć możliwość wystąpienia pożaru oraz odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek jego wystąpienia.

Podręczny sprzęt gaśniczy przydatny w domu

Zarówno podczas budowy czy prac remontowo-budowlanych, jak też podczas korzystania z własnego domu warto posiadać odpowiedni sprzęt gaśniczy, który pozwoli na opanowanie ewentualnego zagrożenia pożarowego jeszcze w zarodku. Ważne jest, aby dostosować podręczny sprzęt gaśniczy do rodzaju pożaru – w szczególności do źródła jego wystąpienia. Szczególnie niebezpieczne może być spontaniczna próba gaszenia pożarów substancji olejowych, ropopochodnych, czy pożarów elementów plastikowych przy użyciu zwykłej wody. O tym jak zalanie strumieniem wody urządzenia elektrycznego może się skończyć dla próbującego ugasić nie trzeba raczej tłumaczyć. Równie groźne będą próby zagaszenia wymienionych wcześniej substancji przy udziale strumienia wody.

Odpowiednie gaśnice w odpowiednim miejscu.

Podczas prac budowlanych elementami które mogą najczęściej wywołać niekontrolowany pożar będą:

  • zwarcie instalacji elektrycznej, w tym zwarcia i iskrzenie w narzędziach budowlanych. Tutaj należy zwrócić uwagę na jednoczesne wystąpienie pożaru z źródłem prądu, oraz plastikowymi elementami obudowy urządzeń.
  • Wystąpienie pożaru elementów drewnianych wykorzystywanych podczas budowy – ich pożar rozprzestrzenia się bardzo szybko, a sam materiał palny jest organiczny. Zwykle nie jest on toksyczny jeżeli np. drewno nie zostało wcześniej lakierowane.

Dobór odpowiednich gaśnic

Na budowach najlepiej stosować gaśnice typu A B – są to uniwersalne gaśnice przeznaczone do zagaszania pożaru w początkowej fazie, zanim płomienie rozprzestrzenią się a wytworzone ciepło nie wywoła zapłonu w pobliskich, palnych elementach. Gaśnice pianowe przystosowane do gaszenia pożarów z grupy A i B, zastosowany środek gaśniczy odcina dostęp płomienia do tlenu powodując jego zgaszenie. Gaśnice pianowe stosuje się przez odwrócenie jej do góry dnem i skierowanie dyszy na płomień, wcześniej należy gaśnicę odbezpieczyć i wbić zawór uwalniający środek gaśniczy.

Inne występujące w gaśnicach środki gaśnicze to:

  1. piana
  2. halony
  3. gaz CO2
  4. woda

Gaśnice na czas prac budowlanych trzymaj w miejscu łatwo dostępnym, tak aby w przypadku wykrycia zagrożenia pożarem szybko móc go zagasić. Biorąc pod uwagę możliwość najczęstszą możliwość występowania pożaru z udziałem urządzeń elektrycznych nie używaj gaśnicy wodnej, ani nie stawiaj jej w okolicy gaśnic przeznaczonych do gaszenia pożarów z udziałem paliw, prądu czy olejów. Dobrze jest posiadać również koc gaśniczy – służy on do stłumienia płomieni które zajęły ubrania na ludziach (nie należy gasić ludzi wodą, ani gaśnicami z CO2 z uwagi na ryzyko uszkodzenia ciała niską temperaturą CO2 podczas uwalniania się z gaśnicy).

Przykładowe gaśnice do zastosowania w domu zobaczysz na stronie Sklep-ppoz.pl

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.