Wolontariat jako szansa na podniesienie własnej atrakcyjności na rynku pracy

4Jednym z największych problemów osób poszukujących zatrudnienia jest to, że wiedza teoretyczna i doświadczenie praktyczne nie idą w ich przypadku ze sobą w porze. Niestety, nawet ukończenie najlepszej uczelni wyższej nie daje gwarancji zatrudnienia, jeśli pracodawca nie ma pewności, że kandydat na pracownika poradzi sobie w praktyce z powierzonymi mu zadaniami. Z drugiej strony, brak doświadczenia ogranicza szansę na zatrudnienie, obie strony stosunku pracy wpadają więc w pułapkę i stają przed problemem, który niełatwo jest rozwiązać.

Jednym ze sposobów na wzbogacenie wiedzy teoretycznej praktyką są staże studenckie i absolwenckie oraz płatne i bezpłatne praktyki. Niestety, propozycji ich odbycia ciągle jeszcze jest znacznie mniej niż osób zainteresowanych taką formą współpracy z firmą, pewnym problemem jest zaś i to, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które jest dostępne przede wszystkim dla osób młodych. Co ważne, konkretne staże i praktyki nie są sobie równe. Wiele firm podchodzi do nich w pełni profesjonalnie, nie brakuje jednak i takich, które wykorzystują młodych pracowników do wykonywania mało istotnych zadań nie mających wiele wspólnego z ich planami zawodowymi.

Rynek zgłasza zapotrzebowanie, które pomoże w rozwiązaniu tego problemu, nie powinniśmy być więc zaskoczeni słysząc, że ten sam rynek jest nam je w stanie zaproponować. Rozwiązaniem tym jest wolontariat, a więc nieodpłatna praca na rzecz określonej firmy lub organizacji. Do niedawna wolontariat kojarzył się nam przede wszystkim z działalnością charytatywną, dziś jednak możemy przekonać się o tym, że jego realizacja jest możliwa także w szeregu podmiotów komercyjnych. Co więcej, nie jest to wcale rozwiązanie, z którego mogą korzystać wyłącznie osoby młode, może okazać się więc, że wolontariat będzie znakomitym pomysłem dla tych osób, które chcą zwiększyć swoje szanse na rynku pracy w Łodzi czy innym dużym mieście, gdzie konkurencja jest bardzo duża. Niekiedy prowadzi on do znalezienia zatrudnienia w firmie, w której nieodpłatnie się pracuje, zawsze zaś pomaga w rozwiązaniu problemu niedostatecznie dużego doświadczenia.

Jan Kwiatek

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.