Zabytkowa Florencja

Prawdziwym sercem Toskanii jest Florencja, miasto, w którym tworzyli najwięksi europejscy artyści. Spacer po mieście można rozpocząć od XV wiecznego kościoła Santa Maria Novella, w jego wnętrzu wrażenie robią łuki, arkady i malowane przez artystów z epoki ściany. Swoje pierwsze prace wykonywał tam kilkunastoletni Michał Anioł. Kolejnym sakralnym obiektem warty zobaczenia jest kościół św. Wawrzyńca, jest on nekropolią rodu Medyceuszy, którzy władali miastem w XV i XVI wieku. Grobowiec znajduje się w książęcej kaplicy, nagrobki dla władców wykonał sam mistrz.

Niedaleko kościoła znajduje się uliczny targ, gdzie można kupić ubrania, buty, ale także książki i pamiątki z wakacji. Stamtąd już tylko kilka kroków dzieli nas od pałacu Medyceuszy z rustykalną fasadą. Kolejnym miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów jest będąca symbolem miasta katedra Santa Maria del Fiore, nazywaną Duomo. Kościół imponuje rozmiarem, ma 153 m długości i 107 wysokości. Jej budowa trwała kilkaset lat, do użytku obiekt został oddany w 1887 roku. Jego wnętrze zachwyca bogato zdobionymi freskami, a wszystko zwieńcza kopuła Bruneleschiego z platformą widokową, skąd doskonale widać gotycką dzwonnicę, która jest obłożona marmurem, a także panoramę całego miasta.

Perełki sztuki

Z katedry uliczki zaprowadzą nas wprost na Plazza della Signoria pod dawny ratusz Palazza Vecchio. Przed jego fasadą usytuowana jest wysoka na 4 metry rzeźba Michała Anioła. Jak przystało na kolebkę sztuki, w Galerii Ufizzi znajdziemy dzieła samego Leonarda da Vinci, Rafaela czy Tycjana. Nie można także zapomnieć o odwiedzeniu florenckiego Panteonu, czyli kościoła Santa Croce, w którym znajdują się szczątki Dantego, Machiavellego, Galileusza i Michała Anioła.

Zieleń w centrum miasta

Florencja oprócz perełek architektonicznych zapewnia także obcowanie z naturą, czego doskonałym przykładem są Ogrody Boboli, gdzie ścieżki prowadzone są między pięknymi rzeźbami i fantazyjnie przyciętymi żywopłotami. Na lewym brzegu rzeki Arno, płynącej przez miasto również znajdują się niezwykłe ogrody oaz gaje oliwne ciągnące się wzdłuż dawnych murów obronnych.

Podróż i nocleg

Planując podróż możemy wybrać bezpośredni lot do Florencji, lub kupić bilet lotniczy do Pizy, a stamtąd w 45 minut pociągiem do Florencji. Tanie linie lotnicze oferują przelot w cenie od 92 zł. Duża liczba hoteli sprawia, że każdy znajdzie coś na swoją kieszeń, za trzy noce w trzygwiazdkowym hotelu ze śniadaniem zapłacimy 700 zł. Przemieszczanie się po mieście ułatwia komunikacja miejska, bilet na 24 godziny kosztuje 5 euro.

Tomasz Kamiński, autor bloga Podróże Tomasza Kamińskiego

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.