Dmuchawy do zboża niezbędne w każdym gospodarstwie

Transport ziarna

Uprawa zbóż wciąż pozostaje jednym z najważniejszych lub nawet dominujących obszarów produkcji rolnej w wielu polskich gospodarstwach. Co roku z polskich pól uzyskuje się około trzydziestu milionów ton zbóż, przy największym udziale pszenicy. Polskie zboża uprawiane są głównie w gospodarstwach indywidualnych. Oznacza to, że w toku produkcji rolnej stosuje się mniej środków chemicznych. A także to, że mnóstwo polskich rolników musi być zaopatrzonych w niezbędne maszyny rolnicze.

Maszyny rolnicze do transportu ziarna

Tam gdzie prowadzona jest uprawa zbóż, nie może zabraknąć maszyn służących do transportu uzyskanego ziarna. Musi być one przenoszone z miejsca składowania do miejsca magazynowania, czyli zazwyczaj silosu lub innego zbiornika zbożowego, lub też na pojazdy transportujące (przyczepy). Przenośniki do zboża dzielą się na ślimakowe, pneumatyczne i kubełkowe. W polskich warunkach zazwyczaj używane są przenośniki pneumatyczne, określane także jako dmuchawy do zboża.

Dmuchawy do zboża – podstawowe cechy

Dzięki dmuchawom możliwy jest transport ziarna zarówno w pionie, jak i poziomie. Jak już wspomniano, ich głównym zadaniem jest pobieranie ii transport zboża, ale można je też wykorzystywać do suszenia ziarna. Dmuchawy do zboża pracują w oparciu o mechanizm tłoczący lub, częściej, ssąco-tłoczący. Dzięki temu ziarno nie ulega uszkodzeniu, co jest ważne zwłaszcza w przypadku tego przeznaczonego na zasiewy.

Dmuchawy do zboża – zalety i wady

Kolejną zaletą dmuchaw jest uniwersalność zastosowania, z czego wynika ich duża popularność. Minusem jest na pewno stosunkowo duży pobór mocy. Jeżeli chodzi o wydajność, jest ona uzależniona od kilku czynników, takich jak odległość i wysokość, na jakie transportowany jest materiał, długość zestawu transportującego, moc silnika, średnica rur, a także rodzaj zboża i jego wilgotność.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *