O pracy adwokata słów kilka…

adwokat płock

Adwokat jest to interesujący zawód, polegający na pomaganiu innym ludziom w sprawach prawnych. Adwokat zajmuje się także poradami prawnymi, projektami aktów prawnych. Adwokat może inaczej nazywać się obrońca sądowy choć nie jest do końca to poprawna forma lub prawnik.

Aby móc zostać adwokatem należy ukończyć wyższe studia prawnicze. Po studiach wymagane jest odbycie praktyk tzw. aplikacji w wybranej przez siebie kancelarii, a następnie ukończyć z wynikiem pozytywnym Państwowy Egzamin Adwokacki. Adwokat uzyskuje prawo zawodu dopiero w momencie kiedy zostaje wpisany na listę adwokatów przez Okręgową Radę Adwokacką. W Polsce jest około 14 tysięcy adwokatów. Największa liczba adwokatów znajduje się w Warszawie prawie 3100 adwokatów, kolejne miasta z największą liczbą osób wykonujących zawód prawnika to: Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań. Bardzo ważną informacją jest to, że adwokata obowiązuje tajemnica zawodowa. Nie może on zdradzać informacji swoich klientów osobom trzecim. Reguły etyczne, które są zawarte w kodeksie postępowania, mówią o tym, że adwokat nie powinien narzucać innym osobom pomocy prawnej.

Adwokat posiada pokrewne zawody jest nim radca prawny oraz doradca podatkowy. Różnica jaka zachodzi między adwokatem a radcom prawnym jest taka, że radca prawny ma prawo udzielać pomocy prawnej z zakresu stosunku pracy. Tworzenie jednak dwóch osobnych kancelarii dla tych zawodów jest uważane za zbędne. Dlatego też rozważane jest połączenie adwokata z radcom prawnym w jednej wspólnej kancelarii. Jednak radca prawny nie ma możliwości bycia obrońcą w sprawach karnych, z powodu niezależności jego decyzji w stosunku do jego pracodawcy. Natomiast adwokat nie podlega swoim przełożonym, dlatego też nie ulega on presji o charakterze służbowym.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.