Podstawowe chwyty gitarowe: prosty sposób na naukę

Każdego gitarzystę czekają podstawowe chwyty gitarowe. Szczęśliwie dla nich nie są one wybitnie trudne do zagrania i w tym artykule zaprezentuję Ci parę reguł jak się ich nauczyć w bardzo krótkim czasie

Po pierwsze: przystosowanie palców

1381376_black_guitar_on_red_satinRozpoczynającym krokiem w nauce jakiegokolwiek chwytu jest wyćwiczenie poprawnego ułożenia dłoni. Tutaj nie spieszymy się (na ćwiczenie prędkości będzie czas w kolejnych etapach).

Po prostu łapiesz dany akord i gdy uda Ci się go czysto zagrać, puszczasz i jeszcze raz powtarzasz całą procedurę. Zwracaj wielką uwagę na to czy każda struna wybrzmiewa czysto: nie potrzebujemy żadnych brzęczących strun.

Graj w ten sposób 2 lub 3 akordy i przejdź do następnego etapu.

Po drugie: szybkość zmieniania chwytów

Jeśli osiągniemy w tym już pewną swobodę to właściwy moment, aby przejść do następnego kroku. Teraz wesprze nas ulubiony przyjaciel grajka – klik. Jeśli nie masz to użyj bezpłatnego w internecie np. www.bestmetronome.com

Ustawiasz wolne tempo i praktykujesz w kółko 2 chwyty. Trzymaj się cały czas kliku – oto cały sens i potęga tego ćwiczenia: powinieneś cały czas „gonić” tempo, przez co mięśnie przyzwyczajają i dostosowują się do prędkiej zmiany akordów.

W tym momencie nie sposób nie dopowiedzieć o niezwykle kluczowej regule nauki gry na gitarze: ćwicząc wolno nie nauczysz się grać prędko. Po prostu raz na jakiś czas potrzebujesz grać w tempie, które jest dla ciebie zdecydowanie zbyt szybkie, byśmy musieli „gonić”.

Po trzecie: chwila na piosenki

Jak już je opanujesz postępując zgodnie z zaprezentowaną wyżej procedurą, czas nauczyć się nietrudnych piosenek w których występują te podstawowe akordy. Tutaj świetnie sprawdzają się wiekowe zespoły takie jak Perfect. T.Love, Lady Punk itp.

Pamiętaj, aby grając piosenki i ogólnie praktykując zwracać uwagę na czystość i precyzję. Mówi się, że ćwiczenie czyni mistrza, ale praktyka jedynie utrwala to co praktykujemy. Jeśli jest to nieczyste, nierówne itp to wtedy to będziesz utrwalać – mam nadzieję, że tego nie chcesz…

Między innymi z tej przyczyny tak istotne jest, aby wystrzegać się popularnych błędów np. niepoprawnego ułożenia dłoni i palców. Jeśli będziesz tak ćwiczyć to później trudno jest się oduczyć i poprawić zły nawyk.

Liczę, że weźmiesz sobie te rady do serca i w krótkim czasie opanujesz podstawowe chwyty gitarowe.

Pamiętaj, że gra na gitarze wcale nie jest taka skomplikowana jak niektórzy piszą. Podstawą jest systematyczność i dobre ćwiczenia – za kilka dni zobaczysz rezultaty.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *