Siłowniki hydrauliczne należą do części składowych maszyn budowlanych. To dzięki nim koparka może poruszać ramieniem i wykonywać przeznaczoną dla niej pracę. Niestety, jednocześnie siłowniki to części, które z reguły w pierwszej kolejności ulegają uszkodzeniom na placu budowy. Wielogodzinna praca w trudnych warunkach i nieustanny kontakt z nieczystościami, takimi jak piasek, pył czy drobne kruszywo, które dostają się do wnętrza podzespołów, doprowadzają do awarii siłownika. Z tego powodu podzespoły powinny przechodzić regularny serwis. Dzięki niemu możliwe jest wczesne wychwycenie usterek i odpowiednie zajęcie się nimi, co może zapobiec wystąpieniu poważniejszych problemów.
Awaria siłownika – czym może być spowodowana? Na co zwracać uwagę?
Kiedy zauważymy pierwsze symptomy nieprawidłowego działania siłowników, na przykład problemy z ciśnieniem w układzie hydraulicznym, powinniśmy niezwłocznie reagować. Do awarii może dojść z wielu powodów, a przyczynić się do niej może niewymieniony na czas olej lub nadmierne obciążenie maszyny i praca w krytycznych warunkach. Czasem zdarzają się również fizyczne uszkodzenia elementów układu hydraulicznego. Oczywiście siłowniki hydrauliczne nie zawsze cierpią z powodu nieprawidłowej eksploatacji czy w wyniku działania czynników zewnętrznych. Często po prostu dochodzi do zmęczenia spowodowanego długotrwałą pracą. Naturalna jest przykładowo utrata szczelności dławicy czy zużycie prowadnic tłoczyska. Nie da się tego uniknąć, ale trzeba na takie niepokojące objawy działania siłowników hydraulicznych zwracać szczególną uwagę. Niewykonanie serwisu w odpowiednim czasie może doprowadzić do znacznie poważniejszych i bardziej kosztownych w naprawie awarii.
Serwisowanie siłowników hydraulicznych. Jak powinien przebiegać proces regeneracji i naprawy siłowników?
Proces jest kilkuetapowy i powinien zaczynać się od dokonania oględzin siłownika hydraulicznego przez specjalistę. Serwisant rozkłada go na czynniki pierwsze i sprawdza, co właściwie zostało uszkodzone. Na podstawie uzyskanych informacji sporządza zakres prac wraz z wyceną. Na tym etapie okazuje się, czy dana część wymaga naprawy, regeneracji czy całkowitej wymiany. Czasem bowiem wystarczy wykonać szlifowanie i chromowanie elementów, by przywrócić siłownik do życia. Bywa jednak, iż awaria jest na tyle poważna, że jedynym, co może pomóc w danej sytuacji, jest wymiana części, na przykład tłoczyska czy cylindra. I mimo że zwykle jest to rozwiązanie bardziej kosztowne, może być na dłuższą metę lepszym wyborem. Rozsądniej zainwestować wcześniej i mieć spokój na dłużej, niż próbować na siłę zaoszczędzić i w konsekwencji w niedługim czasie wrócić z siłownikiem do serwisu. Uczciwy serwisant powinien poinformować klienta o możliwych rozwiązaniach i doradzić mu przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Kolejnym etapem jest już regeneracja siłowników hydraulicznych. Serwisant wykonuje w jej ramach takie czynności jak wspomniane wcześniej szlifowanie i chromowanie, wymiana łożysk, tłoczyska, cylindra, uszczelnień i innych wymagających tego elementów. Po dokonaniu wszystkich koniecznych czynności, ale jeszcze przed oddaniem podzespołów klientowi, naprawione siłowniki hydrauliczne powinny zostać poddane testom. Dzięki temu wiadomo, czy proces się udał i czy wszystko działa, jak należy. Dopiero po potwierdzeniu, że regeneracja siłowników się powiodła, można powiedzieć, że praca jest skończona.
Komu powierzyć zadanie regeneracji siłowników? Cechy godnego zaufania serwisu
Jednym z czynników, na który zwracamy uwagę w pierwszej kolejności, szukając warsztatu, jest koszt usługi. Nie warto jednak bazować tylko na tym, który serwis zaoferuje najniższe ceny. Czasem małe koszty regeneracji wynikają ze stosowania przez firmę niższej jakości uszczelnień. Jako że uszczelniacze najczęściej jako pierwsze ulegają uszkodzeniom, oszczędzanie na nich może sprawić, że w niedługim czasie konieczny będzie powrót do serwisu. Warto więc zwracać uwagę na to, jakich systemów naprawczych używa firma, której chcemy powierzyć nasze siłowniki hydrauliczne. Oprócz tego warto wybierać serwis, który otwarcie mówi, jak będzie wyglądać naprawa i uczciwie przedstawia zakres prac. Klient powinien wiedzieć, czy czeka go wymiana poszczególnych elementów, czy wystarczy tylko ich regeneracja. Ważne jest też to, czy wybrany serwis hydrauliki siłowej dysponuje stacją diagnostyczną, na której serwisant będzie mógł sprawdzić sprawność siłowników już po zakończeniu regeneracji. Najlepszym pomysłem może być wizyta w wybranym serwisie i osobista rozmowa z pracującym tam specjalistami. Spotkanie twarzą w twarz z mechanikiem pozwoli zorientować się, jakie podejście prezentuje dany serwis, a co za tym idzie, pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji o powierzeniu mu naszych siłowników.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/
Komentarze