Altana drewniana – jaką wybrać do ogrodu?

altana drewniana

Wybór altany drewnianej to złożony temat, który przeważnie wiąże się z poważną inwestycją, dlatego przed zleceniem montażu takiej konstrukcji, dobrze jest przemyśleć kilka ważnych aspektów, które zostaną przybliżone w tym tekście, więc jeśli interesuje Cię własna altana drewniana, zapraszam do lektury!

Na samym początku, należy zadać proste pytanie: w jakim miejscu na ogrodzie, będzie stała moja wymarzona altana drewniana? Pytanie oczywiste, ale odpowiedź już nie. Czy chcemy wyeksponować nowo powstałą konstrukcję tak, aby wszyscy mogli ją podziwiać? A może szanujemy sobie prywatność i altana zostanie wybudowana za domem, aby ukryć nas i naszych gości przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów? Czy miejsce, w którym ma stać altanka ma być centralnym miejscem ogrodu, na którym oprzemy całą aranżację, czy tylko akcentem, bardzo wyróżniającym się, ale nadal tylko dopełnieniem naszej wizji? Co z nasłonecznieniem, altana ma być w pełnym słońcu, czy wolimy cieniste miejsce?

Powiedzmy, że wiemy już gdzie altana powstanie. Kolejne pytanie – jaki kształt i wielkość altany drewnianej nas interesuje? Jedyne co ogranicza nas w tym zakresie, to nasza wyobraźnia, budżet i fizyka. Najczęściej na ogrodach spotkać możemy altany o prostych, regularnych kształtach, które są zabudowane mniej lub bardziej, w zależności od preferencji, lub posiadają ściany w formie pergoli, po których można puścić sobie pnącze i stworzyć piękną, naturalną ścianę.  Altanki o okrągłym kształcie to także powszechny widok, bardzo często są usytuowane w centralnej części ogrodu. Konstrukcje o nieregularnych kształtach również się trafiają, jednak nie zawsze wygląda to dobrze i musimy przygotować się na większy koszt, ze względu na utrudnione zadanie dla ekipy montującej.

Na koszt altany znaczny wpływ ma jej wielkość – w tym przypadku musimy dobrze zastanowić się ile pieniędzy możemy poświęcić na budowę i jaki będzie cel naszej altany. Czy będziemy z niej korzystać rzadko, w skromnym rodzinnym gronie? A może mamy zamiar robić duże spotkania ze znaczną ilością gości? Czy w środku altany znajdować ma się grill albo wędzarnia, czy wolimy pustą przestrzeń z miejscem na palenisko i meble? To wszystko wpływa w wiadomy sposób na wielkość altany.

Odpowiedzi na te pytania zależą jedynie od naszych własnych preferencji, kiedy już je znajdziemy, pozostaje nam tylko kontakt z ekipą montażową, przeczekanie realizacji i cieszenie się swoją własną, piękną altaną drewnianą.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.