Budowa domu i możliwe problemy

Zamierzając kupić własny dom jednorodzinny często natrafiamy na wiele problemów często już od samego początku. Problem jest o tyle ważny, że budowa domu to swego rodzaju inwestycja na wiele wiele lat. Nikt nie chce przecież by okazało się, że po niedługim czasie wynikły już jakieś problemy budowlane czy też użytkowe a np. tynki zaczynają pękać. Jest kilka rzeczy o których należy pamiętać już od początku tj. od samego momentu np. kredytowania. Postaram się opisać kilka porad, które warto wcielić w życie już od samego początku gdy przymierzamy się do budowy własnych czterech ścian.

Starania o kredyt na budowę najlepiej jest zacząć w okresie około dwóch miesięcy przed datą wypłaty środków. Pamiętajmy również, że zazwyczaj wypłaty są robione w transzach a nie w całości! Dlatego najważniejsze to rozplanowanie wszystkich etapów budowy i elementów prac (zwłaszcza tych najważniejszych) na takie transze, które pozwolą nam zapewnić pełną płynność finansową. Kolejna kwestia, którą bank zazwyczaj robi to sprawdzanie terminowości i sposobu wykorzystania środków! Dlatego często sprawdzane jest to dziennikiem z budowy lub/i fakturami za zakupione materiały.

Jeśli już problemy kredytu i wszystkie niedogodności z tego tytułu są już za nami, kolejnym elementem budowy, który często przyprawia niektórych o dreszcze jest dach i jego konstrukcja. Pamiętajmy, że jeśli osoba, która się nam reklamuje jest „od wszystkiego” to zazwyczaj jest tak, że jest „do niczego”. Rolą ekipy i dekarza nie  tylko jest poszycie dachu ale również inne prace z tym związane jak choćby:

  • zabezpieczenie budynku i dachu przed wilgocią (co jest niezmiernie ważne na przyszłość),
  • montaż rur spustowych
  • instalacja różnego rodzaju izolacji

Zazwyczaj także to dekarz poleca i dobiera za nas materiały budowlane, które będą używane podczas kładzenia dachu. Dobrym pomysłem przed wybraniem ekipy, która ma dla nas robić poszycie dachu jest:

  1. Prośba o pokazanie wcześniejszych realizacji (sprawdzenie referencji zwłaszcza jeśli posiadamy nr kontaktowe do osób u których ta osoba wcześniej pracowała) ew. prośba o portfolio jeśli takowe posiada
  2. Prośba o sporządzenie dokładnego kosztorysu oraz kosztów
  3. Kolejną rzeczą, która powinna zastanowić jest cena – jeśli jest ona bardzo niska jest to sygnał aby dokładnie zweryfikować firmę i zastanowić się skąd takie niskie koszty – otóż ugruntowane na rynku i sprawdzone firmy nigdy (a przynajmniej zazwyczaj) nie pozwolą sobie na wykonywanie pracy po kosztach lub też bez żadnego zysku!

Nawiązując do początku – budowa domu nie jest prostą sprawą dlatego powstaje coraz więcej serwisów budowlanych a także poradniczych, czy też for dyskusyjnych gdzie ludzie polecają sobie sprawdzone i renomowane firmy także zachęcam również przejrzenie takich miejsc przed właściwą budową.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.