Do czego możemy wykorzystać konkretny rodzaj gaśnic?

pożar budynku

Gaśnice, to dziś najskuteczniejszy sposób walki z pożarami. Mogą one z łatwością gasić różne rodzaje pożarów, aczkolwiek ich charakterystyka i skład chemiczny sprawiają, że można je wykorzystywać wyłącznie w dozwolonych przez producenta zastosowaniach.

Zanim je dokładnie opiszemy, sprawdźmy z jakimi rodzajami pożarów możemy mieć do czynienia.

1. Rodzaje pożarów:

  • A – pożary materiałów które mogą się żarzyć. Chodzi tu między innymi o spalanie drewna, tworzyw sztucznych, słomy itd. Istnieje duże niebezpieczeństwo niedogaszenia takiego pożaru, oraz jego odnowienie się i rozprzestrzenienie. Najczęściej gaszenie odbywa się przez odcięcie dostępu tlenu do źródła ognia.
  • B – pożary substancji, które podczas oddziaływania temperatury mogą się topić. Są to różnego rodzaju tłuszcze, benzyna itd.
  • C – pożary gazów wśród których szczególne miejsce zajmują wodór, propan, metan, gaz miejski czy acetylen.
  • D – pożary metali takich jak magnez czy uran
  • E – pożary zajmujące różne urządzenia elektryczne będące aktualnie pod napięciem.
  • F – pożary obejmujące różnego rodzaju produkty spożywcze. Ta grupa pożarów została wyodrębniona stosunkowo niedawno a produkty specjalistyczne przeznaczone do tej grupy pożarów stają się coraz powszechniejsze. Tłuszcze gastronomiczne osiągają wysokie temperatury podczas obróbki termicznej potraw, a ich niedokładne zgaszenie może zakończyć się ponownym pożarem po dotarciu tlenu do miejsca pożaru. Gaszenie rozgrzanych tłuszczy przez polanie zimną wodą doprowadzi do wyrzutu płonących tłuszczy powiększając zagrożenie rozprzestrzeniania się pożaru. Specjalistyczny sposób gaszenia tłuszczów spożywczych znacząco poprawia bezpieczeństwo w domach czy lokalach gastronomicznych.

2. Rodzaje i zastosowanie gaśnic:

– gaśnica proszkowa, środkiem gaśniczym jest tu specjalny proszek, doskonale radzi sobie ona z pożarami typu B, C, E i D. Proszkową może być też gaśnica ABC.

– gaśnica piankowa – środkiem gaśniczym jest specjalna piana, doskonale radzi sobie ona z pożarami typu A, B i F. Gaśnice pianowe po uruchomieniu się wyładowują się do samego końca i nie można przerwać jej pracy. Dodatkowo ważne jest prawidłowe trzymanie tego typu gaśnicy – pianowe gaśnice podczas gaszenia muszą być trzymane do góry dnem.

– gaśnica śniegowa – środkiem gaśniczym jest dwutlenek węgla w postaci śniegu – można ją stosować do gaszenia pożarów typu B,C i E. Z uwagi na stosowany w niej środek gaśniczy w postaci gazu pod ciśnieniem należy zdecydowanie unikać możliwości nagrzania się gaśnicy powyżej 30 stopni Celsjusza.

– gaśnice specjalistyczne takie jak wodno-mgłowa czy halonowa. Gaśnice wodno-mgłowe znajdują coraz szersze zastosowanie w domach i mieszkaniach prywatnych, z uwagi na bezpieczeństwo samego środka gaśniczego i szerokie zastosowanie.
Zobacz więcej na stronie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.