Badanie USG, co nowego wniosły nowe technologie?

Chyba każdy z nas wie na czym polega i jak wykonuje się badanie USG. Zdecydowana większość miała do czynienia z ultrasonografem wykonującym badanie w technologii 2D. Wówczas lekarz wykonujący badanie mógł stwierdzić – na podstawie generowanego obrazu różne patologie narządów wewnętrznych. Rozwój techniki ułatwił diagnostykę chorób, a także uatrakcyjnił badanie w oczach pacjentów.

Jak wygląda badanie USG?

Do badania USG nie potrzeba specjalnych przygotowań, należy jednak brać pod uwagę, jaki narząd dokładnie będzie badany. W tym wypadku lekarz może zlecić odpowiednie przygotowania, w zdecydowanej większości przypadków na badanie można przyjść – kolokwialnie mówiąc – „z ulicy”. Jak działa ultrasonograf? Przekształca on generowane przez siebie fale akustyczne, o bardzo wysokiej częstotliwości w czarno-biały obraz. Obraz generowany jest dzięki temu, że każdy narząd wewnętrzny w inny sposób odbija lub pochłania dźwięk.

USG a ciąża

Można śmiało powiedzieć, że postęp w rozwoju ultrasonografu podyktowany był możliwością dokładniejszej diagnostyki, lecz żadną przesadą będzie, że swoje trzy grosze w tym względzie dorzuciły ciężarne kobiety. Badanie USG pozwala zobaczyć płód jeszcze w łonie matki. Jednak dotychczasowe ultrasonografy pozwalały tylko na czarno-biały obraz w technologii 2D. Prawdziwą rewolucję przyniosło dopiero obrazowanie w technologii 3D i 4D.

USG 3D i 4D

Ogromną różnicę w poziomie badania i jego wynikach przyniosły nowoczesne urządzenia USG, które pozwalają na rejestrowanie obrazu w technologii 3D. Obraz generowany przez ultrasonograf pozwala nam zobaczyć jak dziecko wygląda w brzuchu matki. Pozwala to pokazać jak wygląda jego twarz, rączki, nóżki. Z pewnością dla przyszłych rodziców jest to niezwykły prezent i niezapomniane przeżycie.

Kolejnym etapem w rozwoju badania jest obrazowanie w technologii 4D. W przypadku usg 3D dostajemy obraz statyczny. Natomiast badanie USG 4D pozwala na stworzenie filmu z brzucha przyszłej mamy. W przypadku badań usg 4D wykonuje się je na zlecenie samego pacjenta.

Więcej o badaniach USG wykonywanych w Lublinie przeczytasz https://donnavita.pl/uslugi/gabinet-usg

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *