Dieta bezglutenowa

Okazuje się, że, mimo, że dieta bezglutenowa jest bardzo popularna to jednak wcale nie jest łatwa w stosowaniu. Dzieje się tak przede wszystkim, dlatego, że z naszego menu musimy usunąć produkty zawierające gluten. Dodatkowo powinniśmy uważać także na te produkty, w jakich to gluten jest ukryty. Stosując, więc dietę bezglutenową z całą pewnością musimy wiedzieć, jakie produkty są dozwolone, a jakich nie należy spożywać. Zadajmy także pytanie, w jakich produktach gluten może zostać ukryty.

Co należy wykluczyć i dla kogo przeznaczona jest dieta?

Na pewno stosując owy rodzaj diety, jak sama nazwa wskazuje należy wykluczyć z naszego jadłospisu glutenu, czyli inaczej rzecz ujmując, szczególnego rodzaj białka. Warto mieć na uwadze, że znajduje się on przede wszystkim w zbożach, jakimi są: pszenica, żyto, a także orkisz i jęczmień. Dodatkowo gluten zawarty jest także w owsie, przez co należy nie jeść produktów, które to są z niego stworzone. Na pewno dieta ta polecana jest przede wszystkim dla tych osób, które cierpią na alergię, bądź też celiakię. Są to schorzenia o podłożu autoimmunologicznym, zaś, aby skutecznie je leczyć i zapobiegać ich dalszemu rozwojowi należy unikać glutenu. Niekiedy choroby te można wyleczyć, lecz często zdarza się, że musimy unikać glutenu do końca życia.

Co możemy spożywać bezpiecznie?

Istnieje wiele zastępczych produktów, które to możemy spożywać, jeśli chcemy wyeliminować z naszej diety gluten. Przede wszystkim są to produkty z mąki kukurydzianej, ryżowej, a także sojowej. Można spożywać także proso, mąkę gryczaną oraz komosę ryżową. Doskonałymi produktami w naszej diecie są także kasza jaglana, sezam, soczewica, siemię lniane oraz słonecznik. Obecnie na rynku można zakupić także bezglutenowy owies, który to także świetnie może znaleźć miejsce w naszym codziennym jadłospisie. Oczywiście produkty te nie są jedyne i istnieje szereg innych, które możemy spożywać każdego dnia, bez obawy, że dostarczymy do swojego organizmu produktów, jakie to zawierają gluten.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.