Dlaczego czyszczenie kanałów wentylacyjnych jest ważne?

kratki wentylacyjne

Każdy z nas lubi czyste, świeże powietrze i chcemy się nim cieszyć nie tylko podczas wycieczki w góry, ale także na co dzień. I nie chodzi tylko o nasze upodobania, ale przede wszystkim o zdrowie – w nieprzewietrzonym i źle wentylowanym pomieszczeniu mogą nam dokuczać bóle głowy, spadki koncentracji i samopoczucia, dyskomfort, a także zwiększa się ryzyko zachorowania na niektóre choroby.

Wspomniana zła wentylacja spowodowana jest niewłaściwym stanem technicznym instalacji. Przyczynia się do tego głównie gromadzenie zanieczyszczeń na ścianach kanałów i na kratkach. Zanieczyszczenia te unoszą się w powietrzu, a dzięki działaniu wentylacji trafiają do kanałów i tam się zatrzymują. Z biegiem czasu średnica przewodów wentylacyjnych się zmniejsza, co znajduje odzwierciedlenie w spadku wydajności działania systemu. Ponadto zalegające zabrudzenia, w połączeniu z wilgocią i wysoką temperaturą, są środowiskiem idealnym do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Dlatego tak istotne jest czyszczenie kanałów wentylacyjnych. Dostępne na rynku wysokosprawne urządzenia są w stanie usunąć niemal sto procent zabrudzeń. Po zakończeniu zabiegu konserwacji, kanały wentylacyjne niemal odzyskują swój pierwotny wygląd. Nie należy zapominać o tym, że przewody i kratki powinny być także poddane dezynfekcji, w celu pozbycia się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.

Co daje serwisowanie przewodów wentylacji

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych przynosi korzyść nie tylko w postaci higienicznego, świeżego powietrza. To także znaczne zwiększenie żywotności całego systemu oraz przedłużenie jego funkcjonowania, jak również obniżenie kosztów eksploatacji. Jest to także jedno z ogniw ochrony przeciwpożarowej budynku.

Dodać należy, że wyżej wymienione korzyści można osiągnąć tylko wtedy, gdy kanały czyszczone są z odpowiednią regularnością – co najmniej dwa razy w roku. Dla pewności można przeprowadzić monitoring kanałów, do czego służy specjalna kamera inspekcyjna, warto taką inspekcję przeprowadzić także po zakończeniu czyszczenia i dezynfekcji.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.