Leczenie niepłodności a szanse na posiadanie dziecka

Leczenie niepłodności

Coraz większą liczbę polskich par dotyka problem z naturalnym poczęciem dziecka. Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę tego zjawiska, ale wielu lekarzy wskazuje na kilka czynników, takich jak coraz późniejsze decydowanie się na rodzicielstwo, stres, niezdrowy tryb życia, substancje chemiczne zawarte w pożywieniu i obecne w środowisku. Niestety, dla niektórych par jedynym wyjściem pozostaje adopcja, ale wiele może próbować skorzystać z dobrodziejstw medycyny.

Niepłodność a bezpłodność

Adopcja jest jedyną opcją, jeżeli u jednego lub obojga lekarz stwierdzi bezpłodność, czyli wrodzoną lub nabytą niezdolność do poczęcia dziecka, a w przypadku kobiet – także donoszenia ciąży. Jeżeli natomiast nie jest to niemożliwe, a jedynie mniej lub bardziej utrudnione, mówimy o niepłodności.

Leczenie niepłodności – diagnostyka

Jeżeli para zdecyduje się na leczenie niepłodności, absolutnie kluczowa jest prawidłowa diagnostyka przeprowadzona przez doświadczonego lekarza-klinistę, dysponującego nowoczesnym sprzętem. Niestety, wciąż wiele klinik, wykorzystując desperację ludzi pragnących doczekać się potomstwa, zatrudnia osoby nieposiadające potrzebnych kompetencji i pracujących na przestarzałym sprzęcie.

Tymczasem tylko poprawna diagnostyka, jednoznacznie wskazująca na przyczyny problemów z niepłodnością, pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie i tym samym zwiększyć szanse na naturalne poczęcie. Trzeba jednak zaznaczyć, że przyczyn tych może być bardzo dużo, po stronie jednego z partnerów albo obydwojga. Oznacza to, że proces diagnozowania może trwać dosyć długo.

Zaufany lekarz to podstawa

Aby znaleźć listę specjalistów w tej dziedzinie, wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło typu „leczenie niepłodności Kraków” i od razu pojawi się mnóstwo wyników. Lekarza trzeba jednak wybrać rozważnie – tak jak wspomniano, nie jest trudno wpaść na osobę bez odpowiednich kwalifikacji. Warto przejrzeć fora internetowe i zdobyć jak najwięcej informacji we własnym zakresie. Jeżeli metody stosowane przez lekarza, a także on sam, budzą jakiekolwiek wątpliwości, lepiej znaleźć innego specjalistę.

Trzeba dużo cierpliwości…

Proces leczenia niepłodności może trwać krótko i szybko przynieść upragniony rezultat, ale równie dobrze może pochłonąć mnóstwo czasu, a nieraz i pieniędzy. Dlatego pary starające się o dziecko powinny uzbroić się w cierpliwość i w miarę możliwości unikać nerwów i wzajemnych pretensji, gdyż stres może niweczyć skutki wdrożonej terapii.

Niektórym się udaje

To, czy leczenie niepłodności przyniesie oczekiwany skutek, w dużej mierze zależy od przyczyny zaistniałych problemów oraz wytrwałości i zamożności pacjentów. Bywa, że niektórzy walczą o swoje dziecko latami, inni rezygnują już po kilku miesiącach. Niemniej jednak medycyna jest obecnie tak zaawansowana, że wiele par z pomocą specjalisty może cieszyć się swoim biologicznym dzieckiem, poczętym w sposób naturalny lub pozaustrojowy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.