Podstawowe informacje na temat tworzenia stron www

Posiadanie strony internetowej dla właściciela firmy bądź osoby publicznej (np. polityka, piosenkarza, aktora) jest istotne, a dla niektórych obowiązkowe, w dzisiejszych czasach. Warto zatem poznać kilka podstawowych informacji o tworzeniu witryn www, a szczególnie jeśli nie masz o tym żadnego pojęcia.

Jak tworzy się witryny www

Z zewnątrz strona www może wyglądać jako nieskomplikowane połączenie obrazków, linków wewnętrznych, zewnętrznych, list punktowanych albo numerowanych, tekstu i filmów.
Jednak za tą przyjemną dla oka powierzchnią kryje się napisany przez dewelopera kod języka HTML, który jest tłumaczony przez samą przeglądarkę i potem wyświetlony jako witryna. Ponadto wykorzystywane są arkusze stylów CSS (ang. cascading style sheets), za pomocą których określa się wygląd witryny: kolor tła, czcionki, kolor tekstu, efekty graficzne: gradient, przezroczystość i wiele innych. Do tego dochodzą bardziej skomplikowane języki programowania: JavaScript (interpretowany również przez przeglądarkę, który wykonuje zadania np. sprawdzania wartości wpisanej przez użytkownika), PHP i ASP (realizują zadania bardziej zaawansowane jak operacje na bazie danych i interpretowane są przez serwer www). Z JavaScriptem i PHP/ASP używana jest technika AJAX czyli możliwość aktualizacji treści strony pobranej z bazy danych, pliku bez przeładowania witryny www. Ponadto wykorzystywane są różne zaawansowane frameworki, biblioteki: jQuery, AngularJS, Zend, Symfony, które usprawniają pracę zespołu deweloperów – jednak wiedza z tego zakresu nie jest przydatna dla przeciętnego człowieka.

Zawartość strony www

Zasadnicze elementy witryny to menu, prowadzące do najważniejszych podstron; nagłówek, w którym znajduje się logo, widżety z sieci społecznościowych albo wyszukiwarka oraz stopka, gdzie znajdziemy np. linki do regulaminu, polityki prywatności, formularza kontaktowego. Ponadto mamy sekcje pod menu, w której znajduje się zasadnicza treść witryny – mogą to być produkty w sklepie, artykuły, filmy, obrazy. Natomiast bezpośrednio pod menu mogą się także znajdować tzw. okruszki czyli linki pokazujące użytkownikowi, gdzie się znajduje na stronie. Menu, linki w artykułach oraz okruszki stanowią linkowanie wewnętrzne, usprawniając użytkownikowi i robotom wyszukiwarek przechodzenie po podstronach.

Ponadto na stronie www często znajdziemy wyszukiwarkę – może to być wyszukiwarka Google lub wyszukiwarka opracowana przez właściciela witryny. Oprócz tego w związku z wprowadzeniem 25.05.2018 roku nowych przepisów przez UE w związku z tzw. RODO istotne jest również informowanie użytkowników o przetwarzaniu ich danych osobowych i ich prawach oraz twoich obowiązkach w związku z danymi osobowymi, jeśli te dane od użytkowników pobierasz.

Myślę, iż tym artykułem przedstawiłem ci chociaż podstawowe pojęcia związane z witrynami www i zrozumienie slangu branżowego w przyszłości przy kontakcie z firmą tworzącą strony www nie będzie już tak wielkim problemem.

Więcej na temat optymalizacji stron -> blog SEO

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.