Jak przeszkolić dużą grupę pracowników w kilka dni? Wybierz e-learning!

To pytanie, które zadaje sobie wielu menedżerów. Problem pojawia się przede wszystkim wówczas, gdy podwładni nie pracują w jednej, stacjonarnej siedzibie firmy, ale w oddziałach znajdujących się na terenie całej Polski. Przykładem takich organizacji mogą być sieci sklepów czy firmy logistyczne. Tradycyjne szkolenia wiążą się z koniecznością zorganizowania uczestnikom dojazdu, noclegu, wynajmu sali i opłacenia trenera. Dodatkowym problemem jest konieczność zwolnienia pracownika z jego codziennych obowiązków na stanowisku pracy. Na szczęście w takich sytuacjach coraz częściej przychodzi z pomocą e-learning. Jak wybrać skuteczne szkolenia e-learningowe, z których skorzystają pracownicy i organizacja?

Zacznij od wyboru platformy

Czym jest platforma e-learningowa? To narzędzie, działające najczęściej na zasadzie strony internetowej, służące do publikacji i udostępniania pracownikom szkoleń e-learningowych. Na co zwrócić uwagę, wybierając platformę e-learningową? Przede wszystkim na łatwość obsługi – to szczególnie ważne, gdy będą z niej korzystać osoby w różnym wieku, nie zawsze zaawansowane w obsłudze komputera. Coraz ważniejsza staje się responsywność platform i kursów, czyli automatyczne dostosowywanie się do wielkości ekranu komputera, tabletu lub smartfona.

Większość platform e-learningowych nie wymaga instalacji, należy jednak zwrócić uwagę na wymagania sprzętowe. Ważną sprawą jest również bezpieczeństwo – połączenie z platformą powinno być szyfrowane, tak jak dzieje się to na przykład podczas logowania na stronę banku.

Do czego wykorzystać e-learning?

Możliwości jest naprawdę wiele – to, jakie szkolenia e-learningowe zastosujesz w swojej firmie, zależy od profilu jej działalności i potrzeb pracowników. Bardzo popularne są szkolenia produktowe, dzięki którym uczestnicy, na przykład sprzedawcy, mogą dowiedzieć się wszystkiego na temat nowych kolekcji ubrań czy kosmetyków. Obecne możliwości techniczne pozwalają na dodawanie do kursów realistycznych zdjęć produktów, co ułatwia przyswajanie wiedzy.

Pracodawcy chętnie korzystają też ze szkoleń e-learningowych wdrażających nowych pracowników. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie jest konieczne delegowanie pracownika do przeszkolenia nowozatrudnionych osób, co znacznie ułatwia codzienną pracę. Podczas szkolenia wdrożeniowego nowy pracownik może na przykład poznać ofertę produktową firmy, obowiązujące procedury, a nawet zasady dotyczące komunikacji czy dress code’u w firmie.

Inną popularną kategorią szkoleń są kursy e-learningowe z obszaru sprzedaży. W tego rodzaju szkoleniach pojawiają się najczęściej interaktywne scenki i animacje, które pokazują, jak zastosować techniki sprzedaży czy obsługi klienta w praktyce. Szkolenia sprzedażowe w postaci e-learningu są szczególnie często wykorzystywane w dużych sieciach sklepów, na przykład odzieżowych.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.