Regulatory temperatury z metodą regulacji PID

Kontrola przebiegu procesów technologicznych jest niezwykle istotnym elementem inżynierii procesowej. Przekroczenie pożądanych parametrów procesowych, szczególnie temperatury i ciśnienia, może mieć bardzo negatywne skutki. Najważniejsze z nich to zaburzenie przebiegu procesu i otrzymanie innych produktów niż zakładane, a także zwiększone ryzyko wypadku i awarii nie tylko jednej maszyny, ale nawet całej linii produkcyjnej.

Dlatego bieg procesów produkcyjnych musi podlegać ścisłej kontroli. Dawniej odpowiadali za to operatorzy, dzisiaj jest to w pełni zautomatyzowane. Wykorzystywane są w tym celu niewielkie urządzenia – regulatory temperatury. Oczywiście poza temperaturą są one w stanie analizować także inne parametry, jak wspomniane ciśnienie, a także wilgotność, przepływ substancji czy ich poziom.

Regulatory PID

Najprostsze regulatory temperatury posiadają tylko opcję on i off, czyli w zależności od potrzeb uruchamiają lub wyłączają element grzewczy. Natomiast w wielu przypadkach to nie wystarcza i potrzebny jest zaawansowany system doboru nastaw. Najczęściej spotykanym jest algorytm PID, czyli proporcjonalno-całkująco-różniczkujący. Często posiada on dodatkową funkcję autostrojenia (autotuningu), dzięki której sam dobiera nastawy celem zoptymalizowania i utrzymania temperatury zadanej (zwykle z dokładnością około jednej dziesiątej stopnia). Istotną funkcją jest także alarm, który może na przykład zapobiec włączeniu maszyny niedostatecznie nagrzanej lub wyłączyć ją w razie nagłego przegrzania.

Zastosowanie regulatorów temperatury

Regulatory wielkości procesowych wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, szczególnie pożądane są na wszelkich liniach związanych z obróbką cieplną i galwaniczną, w piecach do wytopu metali, a także wtryskarkach, wytłaczarkach, autoklawach itp.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.