Jak rozpoznać dobrego doradcę unijnego?

fundusze unijne

Dotacje z funduszy unijnych dla wielu firm jest nie lada okazją, a nieraz jedyną możliwością zdobycia środków na cele inwestycyjne i modernizacyjne. Z takiej sposobności polscy przedsiębiorcy mogą korzystać już od ponad dziesięciu lat, jednak wciąż procedura uzyskania dofinansowania może sprawiać pewne trudności, zwłaszcza osobom, które mają zamiar pierwszy raz starać się o wsparcie z unijnej kasy. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doradcy unijnego.

Oferty takie można bardzo łatwo znaleźć, wpisując w polu wyszukiwarki np. „fundusze unijne Rzeszów”, „dotacje z UE Wrocław” czy „dofinansowanie z Unii Bydgoszcz”. Jest to spowodowane tym, że wiele firm konsultingowych działa lokalnie, choć oczywiście są też giganci prowadzący działalność na terenie całego kraju.

Opinie są ważne

Firm zajmujących się doradztwem unijnym jest mnóstwo, więc jak rozpoznać tę solidną i rzetelną? Zacząć można tradycyjnie – od zebrania opinii na forach (do nich trzeba podejść dość ostrożnie) i wśród znajomych. Jak w każdym przypadku, tutaj także warto skorzystać z poręczenia. Warto się dowiedzieć, jak długo firma działa na rynku, jaką ma reputację i czy klienci są zadowoleni ze współpracy (głównie dzięki zdobyciu funduszy unijnych). Ważną informacją jest także to, jaki rodzaj wniosków obsługiwali doradcy – nikt nie jest specjalistą od wszystkiego.

Wiele wątpliwości powinna rozwiać pierwsza rozmowa z doradcą unijnym. Na pewno trzeba unikać osób zbyt pozytywnie odnoszących się do projektu przedstawionego przez klienta i gwarantujących sukces. Po pierwsze, projekt musi zostać skrupulatnie zanalizowany pod kątem wymagań danego Programu Operacyjnego, a po drugie, nie każdy wniosek zostaje pozytywnie rozpatrzony i oceniony – jest to konkurs, gdzie oprócz wartości merytorycznych w grę wchodzą subiektywne odczucia oceniającego. Ponadto zaproponowana umowa obejmująca usługi konsultingowe powinna być jasna i przejrzysta.

Na co uważać?

Dobry doradca na pewno nie będzie się starał sztucznie podrasować wniosku, co prawda może to przynieść dodatkowe punkty, ale z każdego założenia beneficjent jest rozliczany i w razie niewypełnienia założeń najprawdopodobniej okaże się, że przyznane fundusze unijne trzeba będzie zwrócić.

Wystrzegać się trzeba firm, które całości wynagrodzenia wymagają po zakończeniu opracowywania dokumentacji. Rzetelnej firmie będzie zależało nie tylko na dobrych dokumentach, ale przede wszystkim na sukcesie klienta, który jednocześnie będzie oznaczał prowizję za usługi doradztwa. Wątpliwości powinna także wzbudzić sytuacja, w której firma bardzo nisko wyceni swoje usługi.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Rolnik napisał(a):

    Właśnie, dobry doradca nie chce tylko zarobić, ale i też pomóc osobie składającej wniosek o dotacje unijną. Fajny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.