Sprawiedliwy handel – czyli warto być świadomym konsumentem

sprawiedliwy handel

Robiąc zakupy, jeszcze niewielu z nas zauważa, znaczek „fair trade”, który znajduje się na wybranych produktach. Fair trade, czyli sprawiedliwy handel to bardzo ciekawa inicjatywa, która zyskuje coraz więcej sympatyków. Więcej o niej w dalszej części artykułu.

Czym jest sprawiedliwy handel?

Jedna z najczęściej spotykanych definicji mówi, że sprawiedliwy handel to międzynarodowy ruch konsumencki, który swoim działaniem obejmuje cały świat. Jego głównym celem jest pomoc osobom z krajów rozwijających się, które trudnią się rolnictwem i wytwórstwem. Pomoc ta polega na zapewnieniu im godnych warunków pracy i wynagrodzenia na odpowiednim poziomie.

Większość z nas spacerując pomiędzy sklepowymi alejkami, zwraca uwagę jedynie na cenę, jakość i przydatność danego produktu. Ciągle bardzo mało osób zwraca uwagę na to, gdzie i w jakich warunkach powstał dany towar. Jest to błąd, ponieważ wiele produktów powstaje w miejscach, gdzie prawa pracownicze nie są przestrzegane, a pracownicy pracują niemalże za darmo. Dopóki taka sytuacja się nie zmieni, ciągle w wielu miejscach na ziemi będzie panował głód, a śmiertelność będzie na wysokim poziomie. Jeżeli więc chcemy przyczynić się do poprawy warunków pracowniczych, najuboższych ludzi na świecie warto, żebyśmy wybieraliby te produkty, które opatrzone są znakiem „fair trade”

Jakie produkty najczęściej objęte są znakiem sprawiedliwego handlu?

Są to głównie produkty pochodzące z upraw oraz wytwarzane w domach przez rzemieślników. Najczęściej jest to ryż, kawa, kakao oraz inne produkty rolne, owoce i warzywa. Można spotkać również niektóre tkaniny lub inne materiały oznaczone znakiem fair trade, dobrym przykładem jest tutaj bawełna organiczna.

Jak można pomóc?

Jeżeli sprzeciwiasz się niegodziwym warunkom pracy, za głodowe stawki, często w niebezpiecznych i niehigienicznych warunkach, warto, żebyś wybierał produkty oznaczone znakiem fair trade. Bardzo ważna jest też edukacja innych. Mów znajomym i rodzinie, czym jest sprawiedliwy handel i jak rozpoznają produkty, które warto kupować. Możesz zaangażować się również jako w wolontariusz w różnego rodzaju inicjatywy związane z fair trade.

Czytaj więcej na: sprawiedliwy handel

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.