Zbiorniki na wodę i ich rodzaje

zbiorniki na wodę

Woda jest niezbędnym do życia związkiem, który bywa wykorzystywany również do wielu innych celów. Każdy z nas ma ją w swoim kranie oraz na półkach w sklepie. Czasami istnieje jednak potrzeba zgromadzenia większej ilości wody. Warto wtedy zastanowić się nad zastosowaniem zbiorników na wodę.

Możemy je podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszym z nich są zbiorniki na wodę pitną. Jak sama nazwa wskazuje, gromadzimy w nich wodę, która jest zdatna do picia przez ludzi. Drugim typem zbiorników na wodę, są takie, w których można gromadzić wodę, która niekoniecznie nadaje się do spożycia. Przykładem mogą tu być zbiorniki na wodę deszczową.

Zbiorniki na wodę pitną

Są miejsca, gdzie dostęp do wody pitnej jest utrudniony. Właśnie w tego typu lokalizacjach, stosuje się pierwszy wspomniany rodzaj zbiorników, czyli zbiorniki na wodę pitną. Tego typu zbiorniki, zazwyczaj umieszcza się w ziemi. Są więc wykonane z takich materiałów, które są odporne na działanie różnego typu uwarunkowań zewnętrznych, szczególnie tych, które występują pod ziemią. Jednym z materiałów stosowanych do produkcji zbiorników na wodę pitną jest polietylen. Z reguły tego typu zbiorniki mają pojemność od 1500 do 10000 litrów (oczywiście można spotkać także zbiorniki o mniejszej i większej pojemności).

Zbiorniki na wodę deszczową

Drugi rodzaj zbiorników to zbiorniki na wodę deszczową. Są wykonane z podobnych tworzyw co zbiorniki na wodę pitną i również często są zakopywane w ziemi. Ich konstrukcja pozwala jednak na zbieranie wody deszczowej. Dzięki czemu może być ona później wykorzystywana, np. do mycia samochodu lub podlewania roślin w ogrodzie. Przy zastosowaniu, odpowiednich filtrów, możemy również stworzyć z niej dodatkowe, źródło wody pitnej.

Zbiorniki na wodę przeciwpożarowe

Możemy wyróżnić jeszcze jeden typ zbiorników na wodę. Służy on do zgromadzenia odpowiedniej ilości wody, którą będzie można użyć w czasie wystąpienia pożaru. Jest to więc bardzo przydatny, zbiornik, który może uratować nam życie. W wielu dużych budynkach tego typu zbiorniki są niezbędne do zapewnienia odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa i spełniania pewnych norm.

Czytaj więcej na: zbiorniki na wodę

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Marek napisał(a):

    na deszcówke przydatne szczególnie po nowym podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.