Czy ogrzewanie geotermalne się opłaca?

Ogrzewanie geotermalne opiera się na energii pochodzącej z wnętrza Ziemi

Chociaż klimat ciągle się ociepla, w dalszym ciągu musimy ponosić znaczne koszty związane z ogrzewaniem budynków zimą. Dodatkowo prędzej czy później tradycyjne paliwa ulegną wyczerpaniu, a troska o środowisko naturalne sprawia, że poszukiwane są alternatywne sposoby pozyskiwania ciepła. Jednym z nich jest wykorzystanie ciepła pochodzącego z jądra Ziemi, czyli energii geotermalnej. Ogrzewanie geotermalne powoli zyskuje sobie nowych zwolenników, ale czy jest to opłacalna inwestycja?

Ogrzewanie geotermalne – zalety

Największą korzyścią z wyboru systemu grzewczego wykorzystującego geotermię jest uniezależnienie od dostawców energii. Wyjątkiem jest prąd potrzebny do pracy pompy ciepła. Nie trzeba także kupować opału. Naszym „dostawcą” jest jądro Ziemi, nieustająco produkujące ciepło.
Instalacja grzewcza nie emituje żadnych zanieczyszczeń, jest ponadto niemal bezobsługowa.

Ogrzewanie geotermalne – koszty inwestycyjne

Niestety, podobnie jak w przypadku innych niekonwencjonalnych instalacji grzewczych, koszty eksploatacyjne są wysokie. W tym przypadku – nawet bardzo wysokie. Przede wszystkim sporym wydatkiem jest pompa ciepła, stanowiąca serce całego systemu. Trzeba za nią zapłacić od kilkunastu tysięcy wzwyż. A zanim w ogóle zacznie się taką instalację montować, trzeba wykonać odwierty. Mają one na celu znalezienie źródeł energii geotermalnej. Należy jeszcze zbadać, czy nadają się one do wykorzystania do ogrzania budynku. Takimi usługami zajmują się wyspecjalizowane firmy, np. ta: odwierty geotermalne Śląsk.

Ogrzewanie geotermalne – koszty eksploatacyjne

Kiedy odwierty i badania wykażą istnieje wydajnego źródła geotermii i instalacja zostanie zakupiona i zamontowana, jest już właściwie z górki. Dlaczego? Koszty eksploatacyjne są naprawdę niskie. Jeżeli projekt był dobrze zoptymalizowany, wynoszą one około tysiąca złotych za cały sezon grzewczy. Jeżeli system jest słabiej zoptymalizowany, koszty i tak nie powinny przekroczyć dwóch tysięcy. A to wyraźnie mniej niż w przypadku kotłów gazowych, na paliwa stałe, kominków czy kotłów olejowych.

Podsumowanie

Ogrzewanie geotermalne jest inwestycją długofalową. Zwrotu poniesionych nakładów finansowych można oczekiwać najwcześniej po kilku latach. Po tym czasie trzeba już tylko ponosić niewielkie, bieżące koszty związane z eksploatacją. Jest to opcja polecana dla nowo budowanych budynków, gdzie od razu można ustawić pompę ciepła i pozostałe elementy instalacji. W dłuższej perspektywie czasowej jest to zdecydowanie tani i niezawodny sposób ogrzewania.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *