Właściwe oświetlenie salonu

oświetlenie salonu

Właściwe oświetlenie salonu oraz każdego innego pomieszczenia jest niezwykle ważne z co najmniej kilku powodów. Światło, które nas otacza ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Odpowiada za efektywność naszych działań, jakość odpoczynku, a także w pewnym stopniu może mieć wpływ na stan naszych finansów. Jeśli więc planujemy modernizację salonu, poświęćmy szczególną uwagę na wybór odpowiednich lamp.

Dosyć częstym błędem popełnianym podczas projektowania systemu oświetlenia jest stosowanie zbyt silnych żarówek w miejscach, w których mocne światło jest zbędne. Jest to przede wszystkim działanie bardzo nieekonomiczne. Chociaż współczesne żarówki energooszczędne pomagają zapanować nam nad naszymi wydatkami, to i tak warto zwrócić uwagę, na to by wybierać opcje najbardziej opłacalne. Dodatkowo zbyt silne oświetlenie salonu może źle wpływać na stan naszego samopoczucia. Nigdy nie decydujmy się na dobór lamp i żyrandoli do salonu tylko ze względu na ich walory estetyczne. Oczywiście ważne by wykorzystane przez nas lampy wyglądały atrakcyjnie i dobrze komponowały się z resztą wystroju mieszkania. Jednak, jeśli nie będą one spełniały dobrze swej podstawowej roli, jakim jest właściwe oświetlenie pomieszczenia, to wszystkie ich wizualne zalety, przestaną mieć jakiekolwiek znaczenie.

Oświetlenie salonu w znacznym stopniu wpływa na nasze samopoczucie. Bardzo często to właśnie tam spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. W salonie wykonujemy różne czynności, odpoczywa, pracujemy, czytamy, korzystamy z komputera. Zależnie od zajęcia, którym się akurat zajmujemy, najwłaściwsze będzie inne światło. Dobrze więc zakupić lampy, które posiadają możliwość regulacji mocy. Pamiętajmy również o dobraniu odpowiedniej barwy światła. Okazuje się, że zależnie od przeznaczenia pomieszczenia właściwa będzie inna barwa światła. W miejscach przeznaczonych do pracy powinniśmy zastosować oświetlenie o białej barwie. Działa ono pobudzająco. Światło o barwie żółtej działa natomiast relaksująco. Będzie ono odpowiednie w miejscach przeznaczonych do wypoczynku.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *