Techniki fotografowania

Na różnego rodzaju spotkaniach rodzinnych lub też wycieczkach prawie zawsze wykonujemy fotografie. Mają one swoją wartość pamiątkową, sentymentalną. Ale czasami chcemy aby były one również wartościowe pod względem wizualnym. Istnieją pewne techniki fotografowania, które to sprawią, iż nasze zdjęcia będą ciekawsze i będą wyglądać dużo bardziej profesjonalnie. Poniżej zostanie opisane kilka z nich.

1. Przechyl głowy osób, które fotografujesz – poproś osoby ustawione do fotografii żeby przechyliły głowy w swoją stronę. Dzięki temu nadane zostanie poczucie bliskości oraz naturalności.

2. Ustaw pod kątem – płaszczyzna aparatu fotograficznego ustawiona równolegle do płaszczyzny ciała sprawi, że osoba, którą fotografujesz może wyglądać grubiej. By się tego wystrzegać trzeba ustawić fotografowanego jednym ramieniem bliżej obiektywu.

3. Poproś o schowanie rąk – ręce mogą wprowadzić bałagan do całości kompozycji. Wskazane jest więc przekonać do ułożenia ich tak by były mniej zauważalne.

4. Nie uprzedzaj o chwili wciskania spustu migawki – kiedy robimy zdjęcie przeważnie prosimy osoby fotografowane by wypowiedziały jakieś słowa. W ten właśnie sposób pragniemy aby na ich twarzach powstał uśmiech. Poniektóre osoby takie praktyki stresują i wychodzą wtedy na fotografii niezwykle nienaturalnie. Lepiej nie mówić kiedy robi się zdjęcie i zrobić je w odpowiedniej chwili.

5. Ustawiaj osoby tak, by ich oczy nie były w jednej linii – zaleca się zróżnicować poziom wzroku modeli. Dobrze udaje się to gdy osoby fotografowane są różnego wzrostu. Spowoduje to, że nasze zdjęcie będzie dużo ciekawsze.

6. Trójkąty są ważne – Jeśli na naszym zdjęciu mają być co najmniej 3 osoby, zaleca się ostawić je tak, aby ich głowy utworzyły trójkąt. Właśnie taki sposób kompozycji daje szansę na unikanie dużych pustych miejsc pomiędzy osobami i nada wrażenie bliskości fotografowanych.

To tylko wybrane z ważniejszych porad. Technika robienia efektownych zdjęć nie jest prosta. Dzięki tym kilku zasadom nasze fotografie na pewno przykują uwagę oglądających. Bez względu na to czy pojawią się one tylko w rodzinnym albumie czy też na profesjonalnej wystawie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.