Energetyka słoneczna

Wielu specjalistów od energii odnawialnej uważa, że największe perspektywy rozwoju są przed energetyką słoneczną. Metody uzyskiwania elektryczności dzięki elektrowniom słonecznym są bezpieczne dla środowiska i coraz bardziej wydajne. Panele fotowoltaiczne, służące do szybkiej przemiany promieniowania słonecznego na elektryczność, z roku na rok są coraz bardziej wydajne. Jednocześnie regularnie spada ich cena, co w efekcie przekłada się na cenę 1kWh energii, uzyskiwanej dzięki tej metodzie. W naszym kraju fotowoltaika jest jeszcze w powijakach, ale są szanse na jej dynamiczny rozwój.

Panele fotowoltaiczne mogą być doskonałym uzupełnieniem domowej instalacji w domach pasywnych i energooszczędnych. Prąd uzyskiwany z promieniowania słonecznego może służyć między innymi do zasilania oświetlenia zewnętrznego lub innych celów gospodarczych. Niestety kosztowne jest nie tylko zainstalowanie paneli, ale także kupno akumulatorów. Właśnie magazynowanie energii jest dość kosztownym przedsięwzięciem. Zwłaszcza, jeżeli korzysta się z droższych akumulatorów żelowych. Dlatego najbardziej opłacalne jest podłączenie małych elektrowni słonecznych do sieci elektroenergetycznej. Prąd jest zużywany na bieżąco, a jego nadwyżki sprzedawane, co nie zmusza do ich magazynowania.

Właściciele budynków, którzy chcą zamontować panele fotowoltaiczne, nie muszą występować o żadne, dodatkowe zezwolenia. Produkowanie prądu na własne potrzeby nie jest w żaden sposób ograniczane. W przypadku sprzedaży energii do sieci, konieczne jest prowadzenie stosownej działalności gospodarczej. Jeżeli panele są instalowane na budynkach użyteczności publicznej, to podlegają przepisom o bezpieczeństwie użytkowania instalacji.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.