Jak tworzyć mapy – hipoteza

Ścisła data powstania pierwotnej mapy jest nie znana. Jak wiadomo starożytni przodkowie używali map. Od owego momentu mapa ewoluowała wprowadzając dużo transformacji. Na dzień dzisiejszy jest kilkanaście tysięcy modeli map. Najważniejszą kwestią które zapewniały mapy było poruszania się po terenie i trafienie do celu.

Pierwsza mapa była bardzo nieskrupulatne oraz były pojmowane wyłącznie przez niedużą garstkę wykształconych ludzi. Byli to najczęściej duchowni tudzież ludność z wyższych kas obywatelskich. Obecnie mapy są dopracowane do doskonałości. Na domiar tego na dzień dzisiejszy mapy zdołamy sami produkować we władnym zakresie. Wystarczy specyficzne oprogramowanie jak i potężny PC. Mapę można kreować z warstw nakładając jedną na drugą konstruując siatkę. Zdołamy też dobierać modele trójwymiarowe (3D) przekształcając płaską powierzchnię w obszar. Daje nam to znacznie lepsze wyobrażenie o rzeczywistości. Powinno się tymczasem należy pamiętać że kreując samemu mapę możemy popełnić wiele omyłek. mapa musi być ogromnie dokładna o ile chcemy się nią dzielić ze znajomymi. Jeżeli mapa będzie służyć tylko do prywatnych celów możemy sobie pozwolić na dozę niedoskonałości.

Razu jednego mapy były tworzone na różnych tworzywach. Na dzień dzisiejszy jak wiemy mapa jest w komputerze. Z biegiem czasu czy też technologii, tradycyjna mapa zamieniła się w cyfry które są obecnie przedstawiane przez przyrządy elektroniczne, m.in. takim narzędziem jest nawigacja która korzysta z kanału GPS . W tej chwili GPS wyparł papierkowe mapy. Jak wiesz lub sam się zorientowałeś nawigacja nie jest dokładna a czasami wprowadza w nieporozumienie. Niejednokrotnie czytałem że przez GPS auto wjechało w bagno. Prowadzący był przeświadczony i zawierzył GPS kontrolę nad pojazdem. Wynika to z błędów które zaprezentowałem powyżej. Powodem takich sytuacji są też rzadkie aktualizacje przez użytkowników map w nawigacjach.

Należy pamiętać że standardowa mapa nie została odłożona na półkę. Jeszcze jest użytkowana jak i respektowana. GPS w niewielkim stopniu wyparł standardowe mapy mimo to trzeba zapamiętać że GPS jest to mapa jedynie że zapisana cyfrowo. Mam nadzieję że za kilka lat nadal będziemy potrafili czytać i trafnie formułować przekaz mapy a GPS będzie nam tylko asystował przy poruszaniu się i bezpiecznym trafianiu do wyznaczonych celi.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.