Osoby, które poniosły koszty związane z rehabilitacją lub koszty mające na celu łatwiejsze wykonywanie czynności życiowych, mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, czyli odliczyć poniesione koszty od podatku. Zobacz najważniejsze informacje na temat ulgi rehabilitacyjnej!
Czym jest ulga rehabilitacyjna?
Ulga rehabilitacyjna jest rodzajem ulgi podatkowej, której celem jest obniżenie wymiaru płaconego podatku PIT. Przeznaczona jest ona dla osób niepełnosprawnych lub osób, które utrzymują osoby z niepełnosprawnościami.
Za pomocą ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć różnego rodzaju wydatki poniesione w związku z rehabilitacją. Czy sprzęt rehabilitacyjny można odliczyć od podatku? Tak, również on pozwala na obniżenie wymiaru podatku.
Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać osoby posiadające orzeczony stopień niepełnosprawności – pierwszy, drugi albo trzeci. Również mogą uzyskać ją osoby otrzymujące rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, rentę socjalną, szkoleniową.
Aby można było skorzystać z ulgi, roczne dochody osoby z niepełnosprawnością nie powinny przekroczyć określonego limitu. Dla 2021 roku wyniósł on 15 010,56 złotych. Do limitu nie zaliczają się zasiłek pielęgnacyjny, świadczenia uzupełniające, alimenty, świadczenie dodatkowe dla emerytów, rencistów.
Jak odliczyć sprzęt rehabilitacyjny od podatku?
Ulga rehabilitacyjna pozwala na odliczenie określonych wydatków poniesionych w związku z rehabilitacją. Zaliczane są do nich wydatki nielimitowane, które można odliczyć w całości, a także limitowane, które mają określony limit kwotowy.
Jaki sprzęt rehabilitacyjny można odliczyć od podatku? Przepisy umożliwiają odliczenie sprzętu stosowanego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie codziennych czynności życiowych, poza sprzętem gospodarstwa domowego.
Do sprzętu tego zaliczane są między innymi:- wózek inwalidzki– kule- balkoniki- ortezy- obuwie ortopedyczne- wkładki ortopedyczne- akcesoria do rehabilitacji jak piłki, drabinki, mata, rowerek stacjonarny- łóżko, materac rehabilitacyjny– poduszki sensomotoryczne- stabilizatory
Warto też wskazać, że w ramach wydatków nielimitowanych można odliczyć naprawę sprzętu niezbędnego do rehabilitacji, za wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Jak odliczyć sprzęt rehabilitacyjny? Z odliczenia można skorzystać we własnym zakresie, wypełniając dokument PIT-37, PIT-36 lub PIT-28. Obecnie można zrobić to przez internet. Również można skorzystać z pomocy księgowego lub innej osoby, która ma w tej dziedzinie doświadczenie.re
Komentarze