Rak trzustki i jego leczenie

Rak trzustki jest jednym z rodzajów nowotworów, który rokuje najgorzej. Zachorowania na raka trzustki to aż trzy procent wszystkich nowotworów jakie występują u ludzi. Ryzyko wystąpienie raka trzustki zwiększa palenie papierosów. Dwa do trzech razy częściej nowotwór trzustki występuje u osób, które kiedyś paliły niż u osób, które nie paliły nigdy. Bardzo często ten rodzaj jest rozpoznawany za późno w stadium zaawansowanym. Wtedy zabieg operacyjny, który jest jedyną szansą na wyleczenie nie jest możliwy. Nie można jednak dać gwarancji, że po zabiegu będzie już wszystko dobrze. Zabieg jest bardzo skomplikowany technicznie i mogą go przeprowadzać tylko dobrze wykwalifikowani specjaliści z dużą praktyką zawodową.

Nowotwór trzustki występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Statystyki wskazują również, że częściej chorują osoby o czarnym kolorze skóry niż białym.

Osoby, które przeszły zabieg operacyjny w trakcie, którego został usunięty rak trzustki powinni przez długi czas być pod opieką lekarską w dobrej placówce onkologicznej i chirurgicznej. Jest to konieczne po to, aby uniknąć powikłań w czasie okresu tuż po operacji.

Objawy raka trzustki to nieprzyjemne odczucie lub ból odczuwany w jamie brzusznej, mdłości, zaburzenia pracy jelit, cukrzyca, żółtaczka, gęsia skórka, ból pleców, obniżenie nastroju, depresja.

Często chorzy na nowotwór trzustki czują ból w nadbrzuszu, tracą łaknienie, wymiotują i spada ich masa ciała. Osoby, które zauważają takie objawy powinni zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia jak najszybciej badań.

Wzrasta zachorowalność na raka trzustki. Każdego dnia ktoś choruje na ten nowotwór i są to ludzie w różnym wieku. Coraz częściej chorują mężczyźni. Szczególnie narażeni są palacze, cukrzycy oraz ludzie z nadwagą. Im wcześniej u pacjenta zostanie wykryty ten nowotwór jeśli na niego choruje tym większe szanse na jego wyleczenie. Częściej rak trzustko dotyka mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie są narażone. Najlepszym sposobem na uniknięcie komplikacji związanej z rakiem trzustki jest przeprowadzanie regularnych badań profilaktycznych.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *