Green Velo

Od kilku miesięcy mieszkańcy wschodniej części Polski obserwują przy drogach nowe znaki. Pomarańczowe tabliczki okraszone są symbolem roweru oraz logotypem kolorowego łańcucha rowerowego. Tajemnicze tabliczki to oznakowanie Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

To największy projekt budowy tras rowerowych w Polsce. W sumie liczy ona ponad 2000 km, a przebiega przez teren pięciu województw wschodniej części naszego kraju, czyli: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Trasa prowadzi przez parki narodowe i krajobrazowe. Bez wątpienia to doskonała forma prezentacji tej, jakże pięknej, części kraju.

Jak wygląda trasa Green Velo?

Trasa przebiega przez malownicze tereny. Większość drogi to szlak wytyczony po mało uczęszczanych szosach publicznych, są też odcinki leśne oraz w dolinach rzek. Wycieczkę po Green Velo można rozpocząć w dowolnym miejscu. Na stronie projektu znajduje się specjalna aplikacja, która pozwala zaplanować trasę, poznać ciekawe miejsca, jakie się na niej znajdują, a przede wszystkim zapoznać się ze stopniem trudności planowanego odcinka. To idealne rozwiązanie dla fanów turystyki rowerowej, których w naszym kraju jest coraz więcej.

Na trasie turyści spotkają setki ciekawych miejsc, przy których warto zsiąść z roweru i zapoznać się z ich historią. Na liście miejsc są zamki, zabytkowe kościoły, obiekty sakralne, doskonale zachowane budynki z różnych epok. Takie miasta jak Frombork, Chełm, czy Sandomierz są od lat często odwiedzane przez miłośników polskiej historii i kultury, a teraz znalazły się na trasie szlaku. Z pewnością każdy turysta znajdzie na niej coś dla siebie.

Ogromna inwestycja w przyszłość i kulturę

Skalę inwestycji w ten projekt najlepiej obrazują liczby. Blisko 300 km to nowe lub przebudowane drogi, postawiono blisko 7 tysięcy znaków drogowych, zbudowano lub odnowiono 31 mostów i kładek. Powstało też 228 MOR-ów, czyli Miejsc Obsługi Rowerzystów, które składają się z wiaty, stojaków, ławek oraz tablic informacyjnych. Można tam odpocząć, naprawić rower i poznać lokalne atrakcje.

Pomysłodawcy szklaku rowerowego Green Velo wyznaczyli 12 tzw. Królestw Rowerowych, czyli krain, przez które przebiega trasa, a które zawierają zestaw lokalnych atrakcji. Miejsca łączy wspólna historia, kultura, tradycja, obyczaje, ale również podobne ukształtowanie terenu. Królestwa pozwalają poznać lokalne miejsca, zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Na trasie znajduje się też ponad 400 takich obiektów, jak np. hotele, bary, sklepy sportowe, czy ośrodki zdrowia.

Dla kogo powstał projekt Green Velo?

Projekt, który sfinansowany został w większości ze środków Unii Europejskiej, skierowany jest przede wszystkim do trzech grup turystów z Polski oraz z zagranicy. Pierwsza z nich to pasjonaci dwóch kółek, którzy uwielbiają długie, niekiedy kilkudniowe, wycieczki rowerowe. Kolejna grupa to turyści spędzający wakacje na rowerach. Nastawiają się na jazdę rowerem, ale między mini trasami przemieszczają się samochodem lub pociągiem. Ostatnia grupa to miejscowi turyści, którzy przemierzają odcinki w pobliżu miejsca zamieszkania – ci turyści pokonują dziennie najkrótsze trasy, ale czynią to z reguły regularnie, w każdy weekend.

Green Velo to projekt skierowany do każdego, kto uwielbia spędzać wolny czas na rowerze. Pomysłodawcy dostosowali trasy tak, aby każdy znalazł coś dla siebie, dobrał ją do swoich możliwości. Wschodni Szlak Rowerowy ułatwia dostępność do najciekawszych atrakcji rowerowych w tej części Polski. Zwiększył też potencjał turystyczny, a projekt poprawia wizerunek wschodu kraju, a samym turystom zapewnia nową, ciekawą formę spędzania wolnego czasu.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.