Serwis Audi A6 – lepszy autoryzowany czy niezależny?

Audi już od lat ma całą rzesze swoich wiernych fanów. Nie bez powodu samochody Audi A6 cieszą się również bardzo dobrymi opiniami na rynku wtórnym. Niemniej jednak, tak jak każde inne pojazdy, tak i Audi miewają awarie.

Model Audi A6 obecny jest na rynku od 1994 roku. Komfortowe przestronne wnętrze i luksusowe wyposażenie sprawiły, że A6 bardzo szybko zaskarbił sobie nie tylko serca zwolenników Audi, ale również osób przywiązanych do innych marek.

Audi A6 – najczęściej pojawiające się awarie

Choć do produkcji Audi A6 wykorzystywano wysokiej klasy materiały i w każdym calu zadbano o dokładny montaż, nie uchroniło to A6-stek od typowych dla tego modelu usterek. Ze względu na wyposażenie modelu A6 w znaczącą ilość elektroniki, bardzo często pojawiają się awarie właśnie w tym obszarze. Decydując się na zakup samochodu używanego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na stan wielowahaczowego zawieszenia. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że naprawa tego elementu do tanich raczej nie będzie należeć. Konstrukcja wielowahaczowego zawieszenia ma bowiem bardzo skomplikowaną budowę, a do jej produkcji zastosowano drogie materiały, w tym również aluminium.

Modele A6 z automatycznymi przekładniami Tiptronic i Multitronic mają natomiast z góry przewidzianą trwałość – szacowaną na 200 do 250 tysięcy kilometrów przebiegu, przy czym właściciel musi liczyć się z dość wysoką ceną serwisu w tym obszarze.

Serwis Audi A6 – gdzie szukać pomocy?

Nawet starsze wersje Audi, jak na przykład C6, wciąż postrzegane są jako dobrej klasy samochody z dobrym wyposażeniem. Pytanie, czy rzeczywiście koniecznością jest serwisowanie Audi tylko w autoryzowanych serwisach?

Dyrektywa GVO, wprowadzona w Unii Europejskiej w 2010 r., daje prawo naprawy samochodu także w niezależnych serwisach. Wprowadzenie wspomnianej dyrektywy miało za zadanie wsparcie konkurencyjności. Dzięki niej zlikwidowany został problem monopolu serwisów autoryzowanych, zaś serwisom nieautoryzowanym, dyrektywa umożliwiła swobodne działanie w sektorze motoryzacyjnym.

Tańszy serwis bez utraty gwarancji

Przed wprowadzeniem dyrektywy, autoryzowane salony mogły dyktować warunki cenowe. Dzisiaj konsumenci mogą wybierać pomiędzy usługami salonów autoryzowanych a niezależnych. Warto przy tym zaznaczyć, że serwisowanie samochodu w serwisie niezależnym nie niesie ze sobą ryzyka utraty gwarancji. Jedynym przypadkiem, kiedy producent może odmówić uznania gwarancji jest sytuacja, kiedy samochód naprawiany był niezgodnie ze swoją dokumentacją techniczną. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybierać profesjonalne serwisy, które przeprowadzają wszystkie prace zgodnie z wymogami producentów. Takim salonem jest na przykład Autoreduta z Warszawy, która specjalizuje się w serwisie Audi, BMW, Porsche, Mercedes, Land Rover, Jaguar oraz Volvo.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.