Lampa diagnostyczna i inne wyposażenie gabinetu laryngologicznego

Laryngolog

Każdego z nas chociaż raz w życiu bolało gardło. Zwykle jest to jeden z objawów przeziębienia, więc wystarczy wizyta w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Kiedy jednak ból nie ustępuje, trzeba zgłosić się do specjalisty z zakresu chorób gardła, krtani, nosa, ucha i innych narządów głowy i szyi. Lekarzem tym jest laryngolog, a ściślej mówiąc otolaryngolog.

Czym dokładnie zajmuje się laryngolog?

Laryngologia to dość rozległa dziedzina. Do gabinetu takiego zgłaszamy się nie tylko z bólem gardła, ale także z bólem zatok czy migdałków, jak również szeroko rozumianymi problemami ze słuchem (do podspecjalności tej dziedziny zalicza się audiologię) i czasem także głosem (wtedy trzeba się zgłosić do foniatry). Laryngologa interesuje także stan języka, jamy nosowej i węzłów chłonnych szyjnych.

Sprzęt laryngologiczny

Jak nietrudno się domyślić, diagnoza w tej specjalności jest dosyć trudna. Lekarz ma bowiem utrudniony dostęp do wnętrza nosa, ucha czy gardła. Dlatego musi się posiłkować różnymi akcesoriami ułatwiającymi wykonywanie badań. Najprostsze z nich to drewniana szpatułka służąca do podtrzymywania języka. Ale zazwyczaj trzeba korzystać z bardziej zaawansowanych urządzeń. Są nimi specjalistyczne wzierniki laryngologiczne, czyli otoskopy, rynoskopy i laryngoskopy. W gabinecie powinien znaleźć się także specjalny fotel laryngologiczny.

Lampa diagnostyczna

Mimo użycia tak zaawansowanych instrumentów, badanie może nie być miarodajne z bardzo prozaicznego powodu. Głębokie strefy nosa czy ucha to miejsca, gdzie nie ma światła, więc lekarz nie może prawidłowo ocenić ich stanu. Dlatego lampa diagnostyczna jest laryngologowi absolutnie niezbędna. Wyróżnia się lampy diagnostyczne czołowe i stojące (bezcieniowe). Te czołowe mogą być dodatkowo wyposażone w lusterko.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.