Czyszczenie kanalizacji – dlaczego jest tak ważne?

Przetykanie zlewu

Chyba każdy chociaż zderzył się z problemem zatkanego zlewu albo toalety. Udrażnianie sanitariatów to jedna z najmniej lubianych domowych czynności, więc najlepiej byłoby jej uniknąć. Pomocne w tym jest między innymi regularne czyszczenie kanalizacji. Można tego dokonać samemu, ale lepiej skorzystać z usług profesjonalistów dysponujących odpowiednim sprzętem.

Przyczyny zatykania się rur

Choć może się to wydać dziwne, częstym powodem problemów z odpływem wody jest wadliwie zaprojektowana i wykonana instalacja, np. nieodpowiedni spadek i długość podejść rur kanalizacyjnych, źle dobrane średnice rur, zbyt ostre kąty czy brak syfonów. Istotne jest także to, z jakiego materiału wykonano instalacje. W nowszych budynkach jest to zwykle tworzywo, ale w starszych spotyka się raczej żeliwo, na którym często gromadzą się osady.

Częściej jednak problemy z drożnością rur wynikają z niewłaściwej eksploatacji instalacji, przede wszystkim traktowania jej jak zbiornika na odpadki.

Czyszczenie kanalizacji domowymi sposobami

Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, co jakiś czas warto przeczyścić instalację, by nie powstawały zatory. Jeżeli wykonywane jest to regularnie, nie powinny się pojawić niepożądane objawy w postaci wolnego odpływania wody, bulgotania i nieprzyjemnych zapachów. Jak czyścić rury? Najłatwiej jest zaaplikować do odpływów specjalny środek w postaci żelu lub granule, odczekać i dobrze spłukać. Jeżeli komuś zależy na rozwiązaniu ekologicznym, zamiast gotowego preparatu może użyć mieszaniny sody oczyszczonej i octu.

Pomoc fachowca

Niekiedy jednak do kanalizacji dostanie się na przykład jakieś ciało stałe i woda zupełnie przestaje spływać. A jest to sporym problemem, gdyż nie można przestać gotować, myć się czy korzystać z toalety. Na szczęście obecnie dostępne są usługi tak zwanego pogotowia kanalizacyjnego (np. tutaj: czyszczenie kanalizacji Kraków), czyli po pomoc można się zwrócić o każdej porze dnia i nocy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *