Dmuchawy do zboża i innych zastosowań

Odkąd czasu wynalezienia pierwszej maszyny mechanicznej przez człowieka minęło już sporo czasu. Dzisiaj różnego typu maszyny ułatwiają życie milionom ludzi na całym świecie. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w dzisiejszym świecie bez tych urządzeń. Przemysł, rolnictwo, transport to tylko niektóre z branż, które w głównej mierze opierają się obecnie na wykorzystaniu różnego rodzaju maszyn.

W tym wpisie chcielibyśmy przedstawić jeden konkretny typ maszyny, mianowicie dmuchawy. Dmuchawy są maszynami działającymi z wykorzystaniem sprężonego gazu (np. najczęściej powietrza), przy niskim ciśnieniu. Standardowe dmuchawy potrafią wytworzyć spiętrzenie gazu od 13 do nawet 200 kPa.

Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów tego typu urządzeń. Jednym z nich jest krzywkowa dmuchawa rotacyjna, zwana również dmuchawą Rootsa. Ten typ dmuchaw posiada tłoki wirujące, które wypychają powietrze. Tłoki stosowane w dmuchawach Rootsa są zazwyczaj dwu lub trzy skrzydełkowe. Elementy tłoczące zamontowane są na płaskich zakończeniach przekroju cylindrycznego. Prace wirników tłokowych zsynchronizowane są przy pomocy specjalnych przekładni zębatych. Proces sprężenia powietrza odbywa się jednak poza obudową. Jest stosowana w szeroko rozumianym przemyśle, w różnych branżach.

Kolejnym typem dmuchawy, z jakim możemy się spotkać, jest dmuchawa śrubowa. Są to urządzenia, które korzystają z nowszej technologii. Składają się z tłoków śrubowych, wykorzystujących sprężenie wewnętrzne. Dzięki temu, że proces sprężenia zachodzi wewnątrz, zużywana jest mniejsza ilość energii, potrzebnej, by dostarczyć powietrze do urządzenia odbiorczego. Ten typ urządzeń działa też dużo ciszej o tych opisywanych wcześniej.

Jeszcze innym typem dmuchaw są dmuchawy odśrodkowe, nazywane czasami turbodmuchawami. Potrafią sprężać powietrze w sposób promieniowy. Są to jedno lub wielostopniowe dmuchawy turbinowe, posiadające przekładnię wewnętrzną. Do prawidłowego działania potrzebuje ona, by smarować ją olejem. Siłę podmuchu możemy regulować przy pomocy zmiany prędkości napędu i odpowiedniego nastawienia dyfuzora, zbudowanego z łopatek o zmiennej geometrii.

rye-918965_640 (1)Ostatnim z głównych typów dmuchaw są dmuchawy bocznokanałowe. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują one specjalnego oleju. Potrafią sprężać powietrze do niskiego nadciśnienia lub określonego podciśnienia.

Nie są to oczywiście wszystkie możliwe typy tych urządzeń. Na rynku spotkamy jeszcze wiele innych wariacji. Często może, my również spotkać podział dmuchaw ze względu na swoje zastosowanie np. dmuchawy do zboża. Tego typ urządzenia jak sama nazwa wskazuję, wykorzystywane są głównie do zastosowań rolniczych.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.