Plomby plastikowe do wodomierzy

Instalacja wod-kan musi być opomiarowana

Udogodnienia cywilizacyjne, które obecnie są dla nas chlebem powszednim, do niedawna były dostępne nielicznym. Nasze babcie cieszyły się, jeśli na podwórzu była studnia (na wsi) lub pompa (w mieście), a my w każdej chwili możemy odkręcić kran i cieszyć się czystą, bieżącą, a do tego podgrzaną wodą. Ale za tę przyjemność trzeba płacić. I to całkiem sporo.

Faktury za wodę

W przeciętnym gospodarstwie domowym koszty mediów stanowią ważną pozycję w domowym budżecie. Zakład wodociągowy dostarcza nam wodę, a my zobowiązujemy się do zapłaty za tę usługę. Faktury dostarczane po każdym okresie rozliczeniowym trzeba płacić w terminie, w przeciwnym razie dostawa wody może zostać wstrzymana.

Wodomierze

Zużycie wody obliczane jest w bardzo prosty sposób. Otóż każda instalacja w domu jednorodzinnym czy bloku jest opomiarowana, czyli wyposażona w urządzenia pomiarowo-rozliczeniowe. W tym przypadku są to wodomierze. Pokazują one bieżące zużycie wody, wystarczy zatem je odczytać, porównać z poprzednim okresem rozliczeniowym i na podstawie różnicy wystawić fakturę. Stan licznika można podać także samemu, np. telefonicznie.

Plomby plastikowe

Wysoki koszt dostawy wody może niektórych prowokować do takiego manipulowania wodomierzem, by pokazywał zużycie niższe niż faktycznie miało miejsce. Ale nic z tego. Wodociągi bronią się przed takimi praktykami, stosując specjalne plomby plastikowe do wodomierzy. Po zainstalowaniu wodomierza pracownik zakładu wodociągowego plombuje urządzenie, a następnie podpisuje z właścicielem lub wynajmującym protokół zdawczo-odbiorczy. Od tego momentu wszelkie prace związane z konserwacją wodomierza mogą być wykonywane tylko przez wykwalifikowane i uprawnione osoby. Wszelkie próby manipulowania plombą i ingerencji w wodomierz będą od razu widoczne.

Przypadkowe zniszczenie plomby

Może się zdarzyć, że np. podczas remontu plomba plastikowa zostanie uszkodzona lub zerwana, co jest złamaniem umowy z firmą wodociągową. Fakt ten trzeba jak najszybciej zgłosić. W wielu przypadkach wodociągi nie wyciągną konsekwencji, ale trzeba poprosić o ponowne zaplombowanie wodomierza, trzeba też za tę czynność uiścić stosowną opłatę (zwykle około kilkadziesiąt złotych).

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Plomby gwarancyjne napisał(a):

    I najlepsze plomby zabezpieczające również i do wodomierzy znajdziecie u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.