Giętarki i obróbka plastyczna metali

Metalowe pręty powstałe dzięki obróbce plastycznej

Plastyczność metali i ich stopów pozwala na dość swobodne ich kształtowanie ich pod wpływem nacisku. Właściwość ta jest wykorzystywana już od dawna – przykładem plastycznej obróbki żelaza było na przykład wytwarzanie podków i podkuwanie koni. Obecnie technika plastycznego kształtowania, obok obróbki skrawaniem, jest najczęściej stosowana celem wyrobu przedmiotów z metali.

Zalety obróbki plastycznej

Przemawiają za tym liczne zalety tej metody. Jedną z najważniejszych jest bez wątpienia automatyzacja produkcji i wynikające z tego mniejsze zużycie materiału i niższe koszty produkcji. Gotowy produkt ma dobre właściwości mechaniczne, poprawie ulegają także parametry mechaniczne obrabianego materiału. Jeżeli jakiś przedmiot ma mieć wyjątkowo skomplikowane kształty, do jego wytworzenia najlepiej zastosować właśnie obróbkę plastyczną.

Gięcie

Gięcie jest jednym z najważniejszych i najczęściej stosowanych rodzajów obróbki plastycznej. Polega ono na zmianie krzywizny materiału w sposób trwały, ale z zachowaniem jego wymiarów poprzecznych. Proces ten może być prowadzony na zimno, czyli w temperaturze niższej niż od temperatury rekrystalizacji wynoszącej 0,4 bezwzględnej temperatury topnienia danego materiału. Jeśli temperatura prowadzenia gięcia jest wyższa niż temperatura rekrystalizacji, mówimy o obróbce na ciepło.

Giętarki

Giętarki są maszynami o konstrukcji umożliwiającej zaginanie różnych elementów z metali, takich jak na przykład rury, pręty, druty, profile, a także arkusze blachy. Giętarki do blachy należą do podstawowych narzędzi w pracy dekarza. Maszyny te różnią się między sobą maksymalną szerokością i grubością zaginanej blachy, kątem zagięcia, siłą docisku, bombażem belki zaginającej, a także rodzajem napędu (może być ręczny lub mechaniczny). Lepiej wyposażona giętarka posiada dodatkowe akcesoria takie jak ograniczniki, przystawki, zawijaki, nożyce krążkowe czy podziałka kątowa.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *