Wakacje kamperem – plusy i minusy

Kamper - wakacje w drodze

Moda na wakacje w ramach caravaningu dotarła do nas z zachodu. I bardzo dobrze, bo ten sposób odpoczywania (a dla niektórych całego życia) ma mnóstwo zalet. Chyba każdy chociaż raz spotkał się z widokiem niemieckich emerytów wypoczywających na krzesełkach w cieniu markizy. Wybierając się w podróż kamperem, trzeba mieć też na względzie jego wady i ograniczenia.

Podróżowanie kamperem – zalety

Ale zacznijmy od plusów. Najważniejszy jest oczywisty – mobilność. Baza noclegowo-gastronomiczna jest z nami cały czas, a miejsce na postój można dowolnie wybrać. Nie ma potrzeby płacić za kwaterę, a potem być na nią skazanym, nawet wtedy gdy warunki są kiepskie, a sąsiedztwo – kłopotliwe. Wnętrze kampera jest naprawdę przestronne i pomieści nie tylko rzeczy niezbędne, ale też te przydatne, a nawet luksusowe. Dzięki temu odpoczywać można naprawdę komfortowo. A w czasie brzydkiej pogody można zająć się wieloma ciekawymi rzeczami. Odpada problem z szukaniem środka transportu i dopasowywaniem go do swoich planów. Można pojechać tam, gdzie ma się ochotę, o ile prowadzi tam droga.

A minusy?

Wcześniej wspomniano, że postój kampera może odbyć się niemal wszędzie, ale nie jest tak do końca. W wielu europejskich krajach trzeba zatrzymać się na campingu, ale tych na szczęście nie brakuje. A zatrzymując się byle gdzie narażamy się na niebezpieczeństwo. Kamper nie jest pancerny i może stanowić łakomy kąsek. A na parkingu zajmuje dużo więcej miejsca niż samochód osobowy. Nie można zapomnieć, że z powodu swoich rozmiarów kamper nie wszędzie wjedzie – np. pod niskie mosty czy w wąskie uliczki starego miasta lub po prostu tam gdzie stanie znak zakazu z powodu masy pojazdu. Aby ułatwić sobie życie, można do kampera dołączyć przyczepę, na której przewożony będzie mały samochód osobowy.

Kamper tani czy drogi?

Im nowszy, większy i lepiej wyposażony kamper, tym więcej kosztuje. Nawet kilkaset tysięcy złotych. Dlatego niemało osób decyduje się na wynajęcie kampera (np. tu: kampery Trójmiasto), ale i to jest dosyć kosztowne. Do opłaty za wynajem trzeba bowiem doliczyć różne opłaty za eksploatację i wysoką kaucję. Jeżeli jednak wyprawa kamperem przewidziana jest na kilka osób, opcja ta może okazać się przystępna cenowo.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Sławka napisał(a):

    Zdecydowanie kamper, to najtańsza forma zwiedzenia np. Norwegii. Tamtejsze kempingi są tańsze w sezonie niż te na południu Europy. Podróżowanie kamperem ma tę zaletę, że można zabrać ze sobą żywność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.