Filc – czym jest i gdzie znajduje zastosowanie

filc

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele zastosowań może mieć filc. Wbrew pozorom jest to materiał bardzo cenny. Wszystko to dzięki jego właściwościom takim jak wytrzymałość czy łatwość barwienia.

Skąd wziął się filc?

Filc jest jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych we włókiennictwie i nie tylko. Pierwsze wyroby z filcu, które zostały znalezione przez archeologów datuje się na 6500 rok przed naszą erą. Zostały one znalezione na terytorium obecnie należącego do Turcji. Wiele wyrobów z filcu znaleziono również na terenach Syberii, są one jednak dużo młodsze. Datuje się je na ok. 600 rok naszej ery. Wiele współcześnie żyjących ludów pierwotnych do dziś wytwarza filc na swoje własne potrzeby po to, by robić z nich ubrania, koce lub dywany.

Czym jest filc?

Filc jest wyrobem włókienniczym, otrzymywanym poprzez spilśnianie, czyli łączenie się materiału w zwartą masę. Wytwarzany jest głównie z wełny oraz sierści zwierząt. Obecnie do wytwarzania filcu wykorzystuje się również sztuczne włókna.

Możemy wyróżnić dwa typy filcu:
filc bity – wytwarzany jest metodą bezpośredniego folowania włókien
filc tkany – wytwarzany poprzez folowanie powierzchni tkanin

Do czego używany jest filc?

Obecnie filc stosowany jest głównie w celach użytkowych, dekoracyjnych oraz technicznych.

Filc użytkowy i dekoracyjnych

Wykorzystuje się go do wykonywania różnego rodzaju ubrań. Są to głównie płaszcze, buty, kapelusze, ale także inne części garderoby. Oprócz ubrań filc ma zastosowanie przy tworzeniu różnego rodzaju ozdób.

Filc technicznych

Filc ma również zastosowanie w przemyśle. Nazywany jest wtedy filcem technicznym. W wielu zakładach materiał filcowy wykorzystywany jest np. do polerowania różnego rodzaju wyrobów z metalu. Innym zastosowanie filcu w przemyśle jest tworzenie przy jego pomocy izolacji dźwiękowych. Na szeroką skalę stosowany jest również do wytwarzania uszczelek i podkładek. Filc techniczny można rozpoznać po tym, że zazwyczaj jest grubszy od filcu stosowanego do produkcji ubrań czy ozdób.

Czytaj więcej na: filc

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *