Folie dachowe – czyli jak zabezpieczyć dach przed wilgocią

folie dachowe

Dach każdego budynku, wbrew pozorom jest dość złożoną konstrukcją. Pełni on dwie główne funkcje. Pierwszą z nich jest ochrona budynku, przed opadami atmosferycznymi. Drugą natomiast odpowiednia izolacja, by ciepło zgromadzone w budynku nie uciekało.

Żeby nasz dach dobrze spełniał obie funkcje, musimy zadbać o odpowiednią równowagę przepływu pary przez przegrodę dachową. Oznacza to, że ilość pary wodnej, która wchodzi do budynku, nie może przekraczać ilości pary wodnej wychodzącej z budynku. Jeżeli bilans się nie zrównoważy, w naszym budynku może pojawić się wilgoć. Nie powinniśmy do tego dopuścić, ponieważ mokra izolacja termiczną gorzej spełnia swoje zadanie i mogą w niej pojawić się grzyby. Jest to szczególnie szkodliwe, dla konstrukcji drewnianych, które są bardzo podatne na zagrzybianie. Jak więc zapewnić odpowiedni bilans przepływu pary wodnej? Odpowiedź brzmi: stosować folię dachową.

W tym artykule omówimy dwa rodzaje foli dachowej: hydroizolacyjną i paroizolacyjną.

Folie dachowe hydroizolacyjne

Najlepiej sprawdza się przy płaskich dachach i tarasach. Wykonana jest zazwyczaj z PVC, EPDM oraz innych materiałów pochodnych. Możne kłaść je na warstwach betonowych oraz bezpośrednio na warstwach materiałów termoizolacyjnych. Do łączenia foli hydroizolacyjnej ze sobą używa się kleju lub gorącego powietrza. Dzięki temu możemy zabezpieczyć folia nawet bardzo duże powierzchnie dachowe.

Folia dachowe parioizolacyjne

Stosowane są nie tylko do zabezpieczania dachów, ale także przy zabezpieczaniu ścian i stropów. Głównym zadaniem tego rodzaju folii jest nieprzepuszczanie wilgoci, pochodzącej z wnętrza budynku. Folię poarioizolacyjna umieszcza się więc od strony wewnętrznej dachu, żeby odgradzała ogrzewane pomieszczania od konstrukcji dachowej. Inną bardzo dużą zaletą foli parioizolacyjnej jest jej działanie ochronne przeciwko przewiewom.

Oczywiście rodzajów foli dachowej jest więcej. W tym artykule chcieliśmy jedynie nakreślić temat i pokrótce opowiedzieć o dwóch rodzajach foli dachowej.

Czytaj więcej na: folie dechowe

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *