System kominowy – czyli na co zwracać uwagę przy wyborze komina

system kominowy

Jedną z największych trudności budowlanych w Polsce, wcale nie jest sam proces budowy. Bardzo często największe trudności związane, są z polskim prawem. Jest ono bowiem dość zawiłe, niejednoznaczne i bywa różnie interpretowane. Dla przykładu, żeby wyprodukować system kominowy, musi być spełnione kilkadziesiąt różnych norm, a kilka kolejnych musi zostać spełnionych już przez inwestorów.

Przepisy prawne

Jeżeli więc chcemy wyposażyć nasz budynek w system kominowy, warto przede wszystkim skupić się na rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych. Określa ono, jakie właściwości powinny spełniać budynki oraz poszczególne ich elementy, jak i miejsce, w których mają być usytuowane. Najważniejsze, żeby system kominowy był wykonany z materiałów niepalnych i spełniał kilka zasadniczych norm. Jeżeli budynek znajduje się w drugiej albo trzeciej sferze wiatrowej, komin dodatkowo powinien posiadać specjalną nasadę uniemożliwiającą cofnięcie się ciągu w przewodach spalinowych i dymowych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie komina?

Przy zakupie komina najważniejszą zasadą jest jego kompatybilność z posiadanym przez nas systemem grzewczym. W zależności od tego, czy posiadamy piec, czy kocioł, system kominowy powinien być inny. Ważne jest również to, by komin miał odpowiednie wymiary. Oznacza to, że powinny być one zgodne z dopuszczalnymi i maksymalnymi wymiarami opisanymi w dyrektywach UE. Resztę parametrów możemy dobrać już według własnych preferencji i zasobności portfela. Sami powinniśmy również określić, jak komin będzie wyglądał z zewnątrz.

Rada fachowca zawsze w cenie

Oczywiście nie musimy sami znać się na wszystkich aspektach systemów kominowych. Jeżeli nie działamy na co dzień w branży budowlanej, warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który poleci nam rozwiązanie, najlepsze dla nas. Będziemy mieli wówczas pewność, że nasz system kominowy, jest zgodny z prawem oraz będzie spełniał swoje funkcje użytkowe.

Czytaj więcej na: system kominowy

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *