Pompy do betonu – stacjonarne czy gąsienicowe?

pompy do betonu

Jednym z materiałów niezbędnych na każdej budowie jest beton. Przy stawianiu małych budynków wystarczy rozrobić go w małym wiadrze albo betoniarce. Jednak nie każda budowa jest mała. Na budowach nieco większych stosuje się duże betoniarki oraz pompy do betonu. O tych drugich urządzeniach będzie traktował ten wpis.

Pompy do betonu są urządzeniami, dzięki którym można wylać beton w miejscach ciężko dostępnych dla człowieka lub innych maszyn. Pompa miesza beton i przy pomocy specjalnych rur potrafi go również wylać w wybranym przez nas miejscu.

W tym artykule omówimy pokrótce dwa rodzaje pomp: pompę stacjonarną i pompę gąsienicową.

Stacjonarna pompa do betonu

Zazwyczaj jest to przyczepa, która możemy podpiąć do samochodu lub innej maszyny. Stosowana jest wtedy, kiedy użycie gruszki z betonem jest niemożliwe lub bardzo trudne. Ma stosunkowo małe rozmiary. Jej lejek zasypowy, czyli lejek, do którego wprowadź się ciekły beton, jest nieduży. Taki typ pomp sterowany jest albo zdalnie, albo przy pomocy specjalnych kontrolerów przy urządzeniu lub podpiętych na kablach.

Gąsienicowe pompy do batonu

Przypominają wspomniane wcześniej stacjonarne pompy do betonu. Mają podobne rozmiary i pracując, osiągają podobne rezultaty. To, czym się różnią pompy stacjonarne od pomp gąsienicowych to to, że same potrafią wytwarzać napęd. Nie musimy więc podpisać ich do samochodu lub innej maszyny, by ja przetransportować. Możemy sterując ją samemu, przestawić w dowolne miejsce na budowie. Często ten typ pompy wyposażony jest również w reflektory, które mogą przydać się w niektórych sytuacjach.

Wybór odpowiedniej pompy do betonu

Tak, jak w wielu innych przypadkach, nie ma tutaj dobrej odpowiedzi. To wszystko zależy. Zależy od tego, do czego tak naprawdę będziemy potrzebować pompy do betonu. Jeżeli budujemy mały jednorodzinny domek, zapewne w zupełności poradzimy sobie ze wszystkim sami lub z pomocą prostej pompy stacjonarnej. Natomiast w przypadku nieco większych przedsięwzięć budowlanych warto zainwestować w pompy do betonu gąsienicowe.

Czytaj więcej na: pompy do betonu

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *