Chcesz odmienić swój ogród? Oświetl go!

Przydomowy ogród

Zajmowanie się ogrodem to dla niektórych tylko obowiązek i konieczność, dla innych – ciekawa forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ale i są prawdziwi pasjonaci ogrodnictwa, który w piękny wygląd swojego ogrodu wkładają mnóstwo czasu i wysiłku, a także ciągle poszukują nowych rozwiązań aranżacyjnych.

Chociaż naturalnym wydaje się fakt, że w ogrodzie przebywamy głównie za dnia, nic nie stoi na przeszkodzie, by spacerować po nim także wieczorem. Aby było to możliwe, trzeba zmontować odpowiednie oświetlenie ogrodowe. Ma ono wymiar nie tylko praktyczny, ale także (a może przede wszystkim?) dekoracyjny.

Wieczór w ogrodzie

Światło płynące z lamp ogrodowych doceniane jest zwłaszcza wczesną wiosną i późnym latem oraz jesienią, kiedy dni nie są jeszcze albo już tak długie jak w środku lata, ale pogoda pozwala na odpoczynek pod chmurką. Po oświetlonych alejkach chodzi się znacznie milej niż w ciemnościach. Przy świetle można także dłużej prowadzić niektóre prace ogrodnicze. Poza tym ciekawie oświetlony ogród jest świetnym miejscem na niezapomniane wieczorowe garden party.

Lampy do ogrodu

Oświetlenie ogrodowe może i powinno stać się ważnym elementem aranżacji ogrodu. Powinno być tak zaprojektowane, by ładnie harmonizowało z obecnymi rabatkami, ścieżkami, fontannami itd. Na szczęście oferta rynkowa jest na tyle bogata, że z dobraniem odpowiednich lampek nie powinno być problemu. Ciekawą propozycją są na przykład oczka świetlne umiejscowione w oprawie imitującej kamień. To propozycja skierowana głównie do osób ceniących urządzenie ogrodu w stylu naturalnym. Jeżeli natomiast ogród ma przypominać nieco park, można w nim ustawić eleganckie, kute latarnie.

Wybór oświetlenia ogrodowego

Co ważne, za pomocą umiejętnie dobranego i ustawionego oświetlenia można podkreślić pewne detale i je wyeksponować. Nie chodzi tylko rośliny, ale także elementy małej architektury.

Nie wolno zapomnieć o tym, że lampy przeznaczone do ogrodu muszą spełniać odpowiednie wymagania, w końcu będą narażone na różne warunki atmosferyczne. A wykonaniem instalacji powinien zająć się wykwalifikowany elektryk z doświadczeniem i uprawnieniami.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.